free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්විද්‍යාඥයින් පවසන පරිදි දිනකට කෝපි කෝප්ප 2 ක් පානය...

විද්‍යාඥයින් පවසන පරිදි දිනකට කෝපි කෝප්ප 2 ක් පානය කිරීමෙන් ඔබට දිගු කලක් ජීවත් විය හැකිබව ඔබ දැන සිටියාද ?

-

- Advertisment -spot_img

ඔබ නිතිපතා කෝපි පානය කරන්නෙකු නම් ඔබේ ආයු කාලය වසර 2කින් පමණ දීර්ඝ කර ගත හැකි බව නව අධ්‍යයනයකින් හෙළි වී තිබේ. ඒ වගේම උදේ කෝපි කෝප්පයක් පානය කිරීම කම්මැලිම පුද්ගලයාගේ දවස පවා ආරම්භ කළ හැකිය.I Love You හි අපි කෝපි සහ විද්‍යාවට ප්‍රිය කරන බැවින් ඒ දෙකම එකට ගෙන එන මෙම නව හා රසවත් පර්යේෂණ ඔබට එකතු කිරීමට සිතූ නිසාම මෙම ලිපිය රැගෙන ආවා

කීර්තිමත් යුරෝපීය වසංගත රෝග ජර්නලයේ ප්‍රකාශයට පත් කරන ලද අධ්‍යයනයේ දී මිලියන 4 ක පමණ ජනතාවක් විශ්ලේෂණය කර ඇත. වයස, බර, හෝ ආහාර පුරුදු, දුම්පානය හෝ මත්පැන් වැනි වෙනත් ජීවන රටා තේරීම් නොසලකා ප්‍රතිඵල සමාන වී ඇත. පර්යේෂන අධ්‍යක්ෂවරයාට අනුව කෝපි පානයට අමතර වයසක් එකතු වෙනවාද යන්න තක්සේරු කිරීම අපහසු නමුත් ඇය අනාවැකියක් ලෙස පවසන්නේ එමගින් වසර 2 ක් පමණ තරුණ වන බවයි. එසේම දිගු හා සෞඛ්ය සම්පන්න ජීවිතයක් සඳහා දායක විය හැකි කෝපි පානයෙන් තවත් බොහෝ වාසි ඇත.

1. හෘද රෝග ඇතිවීමේ අවදානම අඩු කරයි


බ්‍රසීලයේ සිදු කරන ලද අධ්‍යයනයකින් හෙළි වී ඇත්තේ දිනකට කෝපි කෝප්ප 3ක් හෝ ඊට වැඩි ප්‍රමාණයක් පානය කරන පුද්ගලයින්ට එසේ නොකරන පුද්ගලයින්ට වඩා ධමනි තදවීම අඩු බවයි. මෙය වඩාත් නිදහස් රුධිර ප්රවාහයක් ලබා දෙන අතර හෘද රෝග ඇතිවීමේ අවදානම අඩු කරයි. කොරියානු පර්යේෂකයන් විසින් කරන ලද තවත් අධ්‍යයනයකින් ද එවැනිම ප්‍රතිඵල දක්නට ලැබී ඇත.

2. ඇල්සයිමර් රෝගයේ අවදානම අඩු කරයි


කෝපි පානය ඇල්සයිමර් රෝගයෙන් ආරක්ෂා වන බව අධ්‍යයනයකින් හෙළි වී තිබේ. කැෆේන් මගින් මෙය සිදු කරන බව සැලකේ. විද්‍යාඥයින්ට අනුව එය ඇල්සයිමර් රෝගයට ප්‍රධාන හේතුව ලෙස පොදුවේ සැලකෙන බීටා-ඇමිලොයිඩ් ගොඩනැගීම වළක්වයි. දිනකට කෝපි කෝප්ප 3 ක් පානය කිරීමෙන් ඩිමෙන්ශියාව ඇතිවීම මන්දගාමී විය හැකි බව ද නිරීක්ෂණය කර ඇත. අධ්‍යයනයෙන් හෙළි වූයේ වැඩිපුර කෝපි පානය කරන කාන්තාවන්ට (දිනකට මිලිග්‍රෑම් 261 ට වඩා වැඩි) ඩිමෙන්ශියාව ඇතිවීමේ සම්භාවිතාව 36% කින් අඩු බවයි.

3. දෙවන වර්ගයේ දියවැඩියාව ඇතිවීමේ අවදානම අඩු කරයි


මිනසෝටා විශ්ව විද්‍යාලයේ සිදු කරන ලද පර්යේෂණයකින් හෙළි වූයේ දිනකට කෝපි කෝප්ප 6 ක් හෝ ඊට වැඩි ප්‍රමාණයක් පානය කරන කාන්තාවන්ට දියවැඩියාව වැළඳීමේ අවදානම 22% කින් අඩු බවයි. මෙයට හේතුව කෝපි වල ඇති ඛනිජ ලවණ, ශාක රසායන සහ ප්‍රතිඔක්සිකාරක ය. දියවැඩියාව වැළඳීමේ අවදානම අඩු කිරීමට කැෆේන් දායක වේද යන්න පිළිබඳව විද්‍යාඥයන්හට තවමත් අවිනිශ්චිතයි.

4. අක්මාවේ සිරෝසිස් වලින් ආරක්ෂා කරයි


වඩා හොඳ ක්රමයක් වනුයේ මත්පැන් අත්හැරීමයි. එය ඉතා අපහසු නම් අනෙක් හොඳම විකල්පය වනුයේ කෝපි ගොඩක් පානය කිරීමයි. එහි අක්මාව ආරක්ෂා කිරීමේ ගුණාංග හොඳින් ලේඛනගත කර ඇත. 430,000 සහභාගිවූ පරීක්ෂණයක් සමඟ පෙර අධ්‍යයන 9 ක දත්ත විශ්ලේෂණය කරන ලද පර්යේෂණයකදී දිනකට අමතර කෝපි කෝප්ප 2 ක් පානය කිරීම අක්මාවේ සිරෝසිස් අවදානම 44% කින් අඩු කරන බව සොයාගෙන තිබේ.

5. මානසික අවපීඩනය අඩු කරයි


Harvard School of Public Health හි පර්යේෂකයන් විසින් මෙහෙයවන ලද අධ්‍යයනයකින් හෙළි වූයේ කැෆේන් සහිත කෝපි කෝප්ප 4ක් හෝ ඊට වැඩි ප්‍රමාණයක් පානය කරන කාන්තාවන්ට මානසික අවපීඩනයෙන් පෙළීමට ඇති ඉඩකඩ 20% අඩු බවයි. අධ්‍යයනයන් මගින් පිරිමින් හා සමාන ප්‍රතිඵල ද පෙන්වා දී ඇත.

6. පාකින්සන් රෝගයෙන් ආරක්ෂා කරයි


ස්වීඩනයේ ලින්කොපිං විශ්ව විද්‍යාලයේ පර්යේෂකයන් සොයාගෙන ඇත්තේ රෝගයට තුඩු දෙන ජානමය සහ පාරිසරික සාධක ක්‍රියාත්මක වන විට පවා කෝපි පානය කිරීම පාකින්සන් රෝගයෙන් දැඩි ලෙස ආරක්ෂා වන බවයි.

7. Multiple Sclerosis ඇතිවීමේ සම්භාවිතාව අඩු කරයි


පර්යේෂකයන් විශ්වාස කරන්නේ කෝපි පානය කිරීම ස්නායු ප්‍රදාහය වැලැක්වීමට උපකාරී වන අතර එය කාලයාගේ ඇවෑමෙන් බහු ස්ක්ලෙරෝසිස් වලට තුඩු දිය හැකි බවයි. 2016 අධ්‍යයනයකින් හෙළි වූයේ දිනකට අවම වශයෙන් කෝපි කෝප්ප 4 ක් වත් පානය කිරීම MS හි වර්ධනයෙන් සහ නැවත ඇතිවීමෙන් ආරක්ෂා වීමට උපකාරී වන බවයි.

8. පිරිමින් තුළ රක්තවාතය වර්ධනය වීමේ සම්භාවිතාව අඩු කරයි


මෙය පිරිමින්ට හොඳ ආරංචියකි. පර්යේෂණවලින් පෙනී යන්නේ වැඩිපුර කෝපි පානය කරන පිරිමින්ට මෙම ආකාරයේ වේදනා ඇති කරන ආතරයිටිස් ඇතිවීමේ අවදානම අඩු බවයි. මහා පරිමාණ අධ්‍යයනය වසර 12 ක කාලයක් පුරා සිදු කරන ලද අතර පිරිමි සහභාගිවන්නන් 45,869 ක් මේ පරීක්ෂණ සදහා සම්බන්ධ වී ඇත.

9. අක්මා පිළිකා අවදානම අඩු කරයි


පර්යේෂකයන්ට අනුව දිනකට කෝපි කෝප්ප 1-3 අතර ප්‍රමාණයක් පානය කිරීමෙන් අක්මා පිළිකා වළක්වා ගත හැකිය. කෝපි කැෆේන් හෝ කැෆේන් නැති වුවද කෝපි එක හා සමානව ඵලදායී බව ඔප්පුවී තිබේ.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you