free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්ඔබේ ශරීරය මගින් ඔබගේ ශරීරයේ ඇති යම් ගැටළු පිළිබදව...

ඔබේ ශරීරය මගින් ඔබගේ ශරීරයේ ඇති යම් ගැටළු පිළිබදව කියවෙන නමුත් ඔබ එතරම් ගණන් නොගන්නා දේවල් 10ක්

-

- Advertisment -spot_img

අයිස් හපනවිට හෝ ලුණු සහිත දෙයක් නිතරම අනුභව කිරීමට ඇති ආශාව ගැඹුරු ගැටලුවක හෝ ඛනිජ සහ විටමින් හිඟකමේ ලකුණක් විය හැකි බව විශේෂඥයෝ පවසයි. නව වර්ධනය වන පුරුදු කෙරෙහි අවධානය යොමු කිරීම සැමවිටම හොඳ අදහසක් වන්නේ එබැවින්ය. විශේෂයෙන් ඒවා හදිසියේ ඇති වුවහොත්. I Love You හි අපි ඔබට දිගු හා ප්‍රීතිමත් ජීවිතයක් ගත කිරීමට උපකාර කිරීමේ බලාපොරොත්තුවෙන් ඔබේ ශරීරය ඔබට පැවසීමට උත්සාහ කළ හැකි දේවල් කිහිපයක් මෙම ලිපිය මගින් ලැයිස්තු ගත කර ඇත.

1. ඔබේ පාදවල යමක් බඩගා යනහැඟීමක්


ඔබේ කකුල්වල යමක් බඩගා යාම හෝ චලනය වීමට ඇති ආශාව වැනි අමුතු සංවේදනයන් තිබේ නම් එය නොසන්සුන් කකුල් සින්ඩ්‍රෝමයක රෝග ලක්ෂණයක් විය හැකිය. මෙම ආබාධය දිගු කාලීන වන අතර ඔබ විවේකයක් ලබා ගැනීමට උත්සාහ කරන විට රාත්‍රියේදී ඔබට මෙම අපහසුතාව දැනේ.

2. සම ඝන වීම


සමේ ගැටළු නොසලකා හැරීම හෝ ඒවා අවතක්සේරු නොකරන්න. සම ඝන සහ කැසීම ඇති විට එය හෝමෝන ආබාධ, දද, හෝ අසාත්මිකතා වැනි බොහෝ අභ්යන්තර ගැටළු වල සංඥාවක් විය හැකිය. මෙම ගැටලුව දිගටම පවතින්නේ නම් හෝ එය නරක අතට හැරෙන බවක් පෙනෙන්නට තිබේ නම් ඔබට රුධිර පරීක්ෂණ කිහිපයක් සිදු කර බලන්න.

3. අත් අකුරු වෙනස් වීම, සුවඳ නැති වීම සහ දැඩි සිහින


පාකින්සන් රෝගය ගැන සෑම දෙනාම අසා ඇති නමුත් අපගෙන් බොහෝ දෙනෙක් එහි රෝග ලක්ෂණ නොදනිති. වෙව්ලීම, චලනය මන්දගාමී වීම, බියකරු සිහින සමඟ දුර්වල නින්ද, කථන සහ ලිවීමේ වෙනස්කම් රෝගයේ ලක්ෂණ විය හැකි බව වෛද්යවරු අනතුරු අඟවමින් පෙන්වා දෙයි.

4. කෝපය සහ ආක්රමණශීලී හැසිරීම


කෝපයේ පිපිරීම් සැමවිටම ඔබේ පෞරුෂයේ ප්‍රතිඵලයක් නොවිය හැක. ඇත්ත වශයෙන්ම එය මානසික අවපීඩනයට සම්බන්ධ විය හැකි බව සමහර පර්යේෂකයන් පවසයි. ඔවුන්ට අනුව මානසික අවපීඩනය යනු සෑම විටම ශක්තිය නොමැතිකම හෝ දුකක් අත්විඳීම පමණක් නොවේ. ඔබට ආක්‍රමණශීලී හැසිරීමක් ද තිබිය හැකිය.

5. වැඩිපුර නිදා ගැනීම


මෙම ආබාධය හයිපර්සොම්නියාව ලෙස හඳුන්වන අතර එය හුදෙක් තෙහෙට්ටුවක් නොවන බව ඔප්පු කරන දේවල් වලින් හටගත හැකි බව වෛද්‍යවරු පවසති. සමහර ස්වයං ප්‍රතිශක්තිකරණ රෝග ඕනෑම තැනක නිදා ගැනීමට අවශ්‍ය හැඟීම ඇති කළ හැකිය. එසේම නින්දට පෙර මත්පැන් පානය කිරීම මෙම බලපෑමට හේතුවකි.

6. අක්ෂි වර්ණය වෙනස් වීම


ඇස්වල කෝනියා වටා සුදු හෝ අළු වළල්ලක් තිබේ නම්, එය වයස අවුරුදු 45 ට අඩු පුද්ගලයින්ගේ අධික කොලෙස්ටරෝල් වල ලකුණක් විය හැකි බව වෛද්‍යවරු පෙන්වා දී ඇත. මුද්ද තමා විසින්ම හානිකර නොවන අතර එහි ඇත්තේ දෘශ්‍ය ආචරණයක් පමණි.

7. ලුණු තෘෂ්ණාව


ලුණු සහිත ආහාර වලට කැමති වීම කමක් නැති නමුත් ඔබට එය තවදුරටත් පාලනය කළ නොහැකි වූ විට සහ ලුණු සහිත ආහාර ඔබට අවශ්‍ය එකම දෙය බවට පත් වූ විට ඒ මන්දැයි ඔබගෙන්ම අසා ගැනීමට කාලයයි. වෛද්‍ය මූලාශ්‍රවලට අනුව මෙය යකඩ ඌනතාවය, රක්තහීනතාවය, විජලනය හෝ පූර්ව ඔසප් සින්ඩ්‍රෝමය පෙන්නුම් කරයි.

8. අමතක වීම, තෙහෙට්ටුව සහ අඩු ලිබිඩෝ


සමහර විට මිනිසුන් මෙය මානසික අවපීඩනය සමඟ පටලවා ගනී. මන්ද ඔබට දේවල් මතක තබා ගැනීමට ශක්තියක් නොමැති සෑම දෙයක්ම ඔබ වෙහෙසට පත් වී ඇති බව පෙනේ. ශරීරයේ තයිරොයිඩ් හෝමෝන ගැටළුවක් ඇති විය හැකි බැවින් එවැනි තත්වයක් නොසලකා හැරීම වඩා හොඳ බව වෛද්යවරු බෙදාහදා ගනී. ඔබට බර වැඩි විය හැකි අතර සීතල ද දැනීමට පටන් ගනී.

9. සෑම විටම පිපාසය දැනීම


සෑම විටම පිපාසය දැනීම සාමාන්‍ය දෙයක් නොවන බව විශේෂඥයෝ පවසති. ඔබ අනුභව කරන ආහාර සමඟ එය සම්බන්ධ කළ හැකි අවස්ථා තිබේ. එබැවින් ඔබ අධික කුළුබඩු හෝ ලුණු සහිත නිෂ්පාදන අනුභව කරන්නේ දැයි පරීක්ෂා කරන්න. නොනවතින පිපාසය දියවැඩියාව හෝ ගැබ්ගැනීමේ ලකුණක් විය හැකිය.

10. අයිස් හපන්නට අවශ්‍ය වීම


අයිස් කුඩු කිරීමට ඇති ආශාව පහසුවෙන් පැහැදිලි කළ හැකි අතර එය පුරුද්දකට වඩා වැඩි දෙයක් විය හැකිය. යකඩ ඌනතාවය හෝ රක්තහීනතාවය මෙම අසාමාන්‍ය ආශාවට හේතුව විය හැකි බව සමහර පර්යේෂණ පෙන්වා දී තිබේ. ඔබට අතිරේක ආහාර ගැනීම ආරම්භ කිරීමට අවශ්‍ය දැයි පරීක්ෂා කර බැලීමට රුධිර පරීක්ෂණ කිහිපයක් කිරීමට ඔබට අවශ්‍ය විය හැකිය.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you