free page hit counter
ලස්සන වෙන්න රහස්නිවෙස් සාදාගන්නා ලද දේවල් වලින් ඔබේ නියපොතු සඳහා අරුමපුදුම...

නිවෙස් සාදාගන්නා ලද දේවල් වලින් ඔබේ නියපොතු සඳහා අරුමපුදුම දේ කළ හැකි ක්‍රම 10 ක්

-

- Advertisment -spot_img

පර්යේෂණයන්ට අනුව මිනිස් නියපොතු අශ්වයෙකුගේ කුර මෙන් ශක්තිමත් ය. නමුත් තවමත් අපි ඒවා දිගටම බිඳ දැමෙන ලෙස අපි කටයුතු කරයි. නියපොතු ඉරිතැලීම තරමක් පොදු ගැටළුවක් වන අතර එය වියළි බව, අධික තෙතමනය, අධික ලෙස නිය ආලේපන ඉවත් කිරීම යනාදිය හේතු විය නිසා සිදුවිය හැකිය. රූපලාවණ්‍යාගාරවලට නොගොස් ඔබට අවශ්‍ය නියපොතු ඔබටම ශක්තිමත් කරර ගැනීමට උපකාරී වන සරල ස්වභාවික ප්‍රතිකර්ම රාශියක් අපි අපගේ පාඨකයන් සඳහා මෙම ලිපිය මගින් පහත ඉදිරිපත් කර ඇත.

1. පිපිඤ්ඤා යොදන්න.


ඔබ නිතරම නියපොතු කැඩී යාමෙන් පීඩා විඳිනවා නම් පිපිඤ්ඤා ආලේප කිරීමෙන් ඔබට ස්වභාවිකවම ගැටලුවෙන් මිදීමට හැකිවේ. එය විටමින් A, E, B1, B2, B3 සහ C වලින් පොහොසත් පමණක් නොව එහි කැල්සියම් සහ යකඩ ද අඩංගු වේ. ඔබේ නියපොතු පිපිඤ්ඤා යුෂ සාරය තුළ විනාඩි 5ක් පොඟවා තබාගන්න.

2. Vicks VapoRub භාවිතා කරන්න.


මෙම ආලේපනය කැස්ස සහ සෙම්ප්‍රතිශ්‍යාව සුව කිරීම සඳහා ප්‍රසිද්ධ ඖෂධයක් වුවද නියපොතු දිලීර සම්බන්ධයෙන්ද එය පුදුම සහගත සහනයක් දිය හැකි දෙයකි. ඇමරිකානු පවුල් වෛද්‍ය මණ්ඩලයේ ජර්නලයේ ප්‍රකාශයට පත් කරන ලද අධ්‍යයනයකින් කියැවෙන්නේ Vicks Vaporub භාවිතා කිරීමෙන් බිඳෙනසුලු නියපොතු සුව කිරීමට සහ දිලීර වලට එරෙහිව සටන් කළ හැකි බවයි. ඔබට දිනකට වරක් බලපෑමට ලක් වූ ප්රදේශයට මෙය යෙදිය හැකිය.

3. තේ ගස් තෙල් ගල්වන්න.


විස්මිත දිලීර නාශක ගුණ සඳහා ප්‍රසිද්ධ තේ ගස් තෙල් නියපොතු නිරෝගීව තබා ගැනීමට ද උපකාරී වේ. ඔබට නියපොතු දිලීර ගැටළුවක් ඇත්නම් කපු පුළුන් සමඟ ආලේප කිරීමෙන් ඔබට මෙම අත්යවශ්ය තෙල් භාවිතා කළ හැකිය.

4. ලෙමන් යුෂ සහ බේකිං සෝඩා සමග ස්ක්රබ් කරන්න.


සැලෝන් එක මඟහැර ගෙදරදීම නියපොතු සුදු කර ගැනීමට ලෙමන් ගෙඩියකින් නියපොතු ස්ක්‍රබ් කරන්න හෝ කපු සමග ආලේප කර විනාඩි 10ක් තබන්න. ගැඹුරු පිරිසිදු කිරීම සඳහා ලෙමන් යුෂ, බේකිං සෝඩා සමඟ මිශ්‍ර කර තුනී පේස්ට් එකක් සාදා දත් බුරුසුවක් භාවිතයෙන් ඔබේ නියපොතු ස්ක්‍රබ් කරන්න.

5. horsetail තේ පරිභෝජනය.


Horsetail ප්‍රතිඔක්සිකාරක සහ ප්‍රති-ගිනි අවුලුවන ගුණ ඇති බව ඔප්පු වී ඇති ද්‍රව්‍යකි. Horsetail ඔසු තේ කෝප්ප 2ක් පානය කිරීම නියපොතු ශක්තිමත්ව පවත්වා ගැනීමට සහ ඒවා නිතර කැඩී යාමෙන් වළක්වා ගැනීමට සරල සහ පහසු ක්‍රමයකි.

6. ඔරෙගනයෝ තෙල් යොදන්න.


ඔබ අසල සුපිරි වෙළඳසැලකින් පහසුවෙන් ලබා ගත හැකි ඔරෙගනයෝ ඔයිල් තේ ගස් තෙල් වලට විකල්පයක් ලෙස නියපොතු නඩත්තු කිරීමට භාවිතා කළ හැකිය. මෙම තෙල්වල තයිමෝල් අඩංගු වන අතර එය විශ්මයජනක ප්‍රතිබැක්ටීරීය ගුණ ඇති බව ඔප්පු වී ඇත. ඔබ නියපොතු දිලීර හෝ බැක්ටීරියා ගැටළු වලින් පීඩා විඳිනවා නම් ඔරෙගනයෝ තෙල්වල ගිල්වන ලද කපු පුළුන් වලින් ඔබේ නියපොතු මෘදු ලෙස අතුල්ලන්න.

7. බයෝටින් බහුල ආහාර පරිභෝජනය කරන්න.


ඔබේ නියපොතු වේගයෙන් වර්ධනය වීමට නම් විටමින් බී වර්ගයක් වන බයෝටින් බහුල ආහාර පරිභෝජනය කිරීම අත්‍යවශ්‍ය වේ. අධ්‍යයනයකට අනුව දුර්වල නියපොතු සති කිහිපයකින් ශක්තිමත් ඒවා බවට පත් කිරීමට biotin සමත් වේ. මෙම විටමින් අඩංගු සමහර ආහාර වන්නේ ගෙඩි, වට්ටක්කා, පිසූ බිත්තර, කෙසෙල් සහ හතු ය. ඔබේ දෛනික ආහාර වේලට ඒවා අනිවාර්යෙන් ඇතුළත් කරන්න.

8. පොල්තෙල් සමග සම්බාහනය කරන්න.


පොල්තෙල් වලට ඔබේ නියපොතු පෝෂණය කර මොයිස්චරයිසින් කිරීමටත් ඔබේ කැපුම් කොටස් නිරෝගීව තබා ගැනීමටත් හැකියි. පොල්තෙල් බින්දු කිහිපයක් ගෙන එය අවශෝෂණය වන තුරු ඔබේ නියපොතු වලින් සම්බාහනය කරන්න. එසේ කිරීමෙන් ඔබේ නිය සුවපත් වී ශක්තිමත් වේ.

9. ඇපල් සයිඩර් විනාකිරි සහ ජලය සමග පොඟවා ගැනීම.


ආසාදිත නියපොතු වලට ප්‍රතිකාර කිරීම සඳහා සමාන වශයෙන් ජලය සහ ඇපල් සයිඩර් විනාකිරි වලින් සාදන ලද ද්‍රාවණයක පොඟවා ගන්න. ඔබේ නියපොතු විනාඩි 30ක් පමණ මෙසේ පොඟවා ගන්න. එසේත් නැතිනම් ඉක්මන් පිළියමක් සඳහා ඔබට කපු පුළුන් සමඟ ඔබේ ආසාදිත නියපොතු මත ඇපල් සයිඩර් විනාකිරි යෙදිය හැකිය.

10. සුදුළූණු භාවිතා කරන්න.


ලැයිස්තුවක ලිවීමට සුදුළූණු සඳහා බොහෝ භාවිතයන් ඇති නමුත් එය ඉතා හොඳ දෙයක් වන්නේ නියපොතු දිලීර සුව කිරීමයි. සුදුළූණු කරාබුනැටි වල ක්ෂුද්‍ර ජීවී ගුණ අඩංගු වන අතර එමඟින් කරදරකාරී දිලීර වළක්වා ගත හැකිය. සුදුළූනු කරාබුනැටි කිහිපයක් පොඩි කර තලපයක් සාදා ආසාදිත ප්‍රදේශයේ ආලේප කරන්න.

දුර්වල නියපොතු ද යටින් පවතින තත්වයක ලකුණක් විය හැකිය. ඔබේ ගැටලුව රූපලාවන්‍යමය පමණක් දැයි ඔබට විශ්වාස නැත්නම්, මෙම ස්වාභාවික පිළියම් අත්හදා බැලීමට පෙර වෛද්‍යවරයෙකුගෙන් උපදෙස් ලබා ගැනීම රෙකමදාරු කරනු ලැබේ.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you