free page hit counter
කියවන්නඅපේ ගෙවල් විනාශ කරන අපි දිනපතා කරන වැරදි දේවල්...

අපේ ගෙවල් විනාශ කරන අපි දිනපතා කරන වැරදි දේවල් මෙන්න.

-

- Advertisment -spot_img

රෙදි සෝදන යන්ත්‍රයේ ඇඳුම් තැබීම හොඳ අදහසක් නොවන බවත් අපිරිසිදු භාජන වහාම සේදීම වඩා හොඳ බවත් සෑම දෙනාම පාහේ දනිති. කෙසේ වෙතත්, සමහර විට වඩාත් පළපුරුදු ගෘහ සේවිකාවන් පවා ඔවුන්ගේ මහල් නිවාස පිරිසිදු කිරීමේදී සහ ඔවුන්ගේ අවුල් ඉවත් කිරීමේදී සමාන වැරදි සිදු කළ හැකිය. කාරණය නම් ඔවුන් නිවැරදිව පෙනෙන ප්‍රසිද්ධ ඉඟි භාවිතා කළ හැකි නමුත් ඔවුන් කරන දේ භයානක විය හැකිය.

  1. බිම අතුගා දැමීම.

අපෙන් බොහෝ දෙනෙකුට, බිම අතුගා දැමීම ඔබ නිවසේ බිම් පිරිසිදු කිරීමට භාවිතා කරන ඉක්මන් ක්‍රමයකි. නමුත් ඇත්ත වශයෙන්ම, කොස්සක් සමඟ වැඩ කිරීම ඵලදායී ලෙස හැඳින්විය නොහැකිය. මෙම වර්ගයේ පිරිසිදු කිරීම ඔබේ නිවසේ ඇති සියලුම අපිරිසිදු වලින් 1/10 ක් පවා ඉවත් නොකරයි. දූවිලි අංශු වාතයට නැඟී ඔබේ ගෘහ භාණ්ඩ මත තැන්පත් වන අතර අනෙකුත් කුඩා උල්ෙල්ඛ අංශු බිම ආලේපනයට ඇතුළු වන අතර එමඟින් එය දූවිලි සහිත පෙනුමක් ලබා දේ. බිම අතුගා දැමීම නොව, ඒ වෙනුවට එය රික්ත කිරීම වඩා හොඳ වන්නේ එබැවිනි. එය පිරිසිදු කිරීමේ ක්‍රියාවලිය වඩාත් හොඳින් සිදු කරන අතර ඔබේ මහල් නිවාසය දිගු කාලයක් පිරිසිදුව පවතිනු ඇත.

  1. ලී එකක් වෙනුවට ප්ලාස්ටික් කැපුම් පුවරුවක් භාවිතා කිරීම.

ප්ලාස්ටික් කැපුම් පුවරු ලී වලට වඩා සනීපාරක්ෂක බවට මිථ්යාවක් පවතින අතර එය සම්පූර්ණයෙන්ම සත්ය නොවේ. දැව සිදුරු සහිත වන අතර ඇත්ත වශයෙන්ම බැක්ටීරියා හොඳින් අවශෝෂණය කරයි යන කාරණය තිබියදීත්, එය විනාශකාරී හා ආක්‍රමණශීලී පරිසරයක් ද වේ. ඒ අතරම, ප්ලාස්ටික් කැපුම් පුවරු ඔබ ඒවායේ පළමු සීරීම් දකින මොහොත දක්වා ආරක්ෂිත වේ. කෘතිම ද්‍රව්‍ය බැක්ටීරියා සඳහා විශිෂ්ට අභිජනන භූමියක් ලෙස ක්‍රියා කරන අතර හොඳින් විෂබීජ නාශක පවා එය සම්පූර්ණයෙන්ම තුරන් කිරීමට නොහැකි වනු ඇත.

  1. පිඟන් දියරයක් සහිත කැපුම් පුවරුවක් සේදීම.

පිඟන් සෝදන ඩිටර්ජන්ට් කැපුම් පුවරු වලින් ආහාර අපද්‍රව්‍ය ඵලදායී ලෙස ඉවත් කරයි. නමුත් මෙම පුවරු වල ඇති සීරීම් සහ කැපුම්වල ඇසට නොපෙනෙන අන්වීක්ෂීය ආහාර සුන්බුන් ද අඩංගු වේ – සබන් ද්‍රාවණය අවශෝෂණය කිරීමෙන් පසු ඒවා මෙම පුවරුවේ කපන ලද වෙනත් ඕනෑම ආහාරයකට මාරු කරනු ලැබේ. හයිඩ්‍රජන් පෙරොක්සයිඩ් ආධාරයෙන් කැපුම් පුවරු විෂබීජහරණය කිරීම වඩා හොඳය.

  1. පැස්ටා/බත් තැම්බූ පසු කෝපි පිටි සහ ජලය බේසමට දැමීම.

සින්ක් එකට වත් කරන ලද කෝපි පිට්ටනි බොහෝ විට මලාපවහන අවහිර වීමට හේතු වේ. මේ සියල්ල වන්නේ පයිප්පවල ඇති මේද තැන්පතු වලට ඇලී ඇති අතර එහි යම් ආකාරයක අවහිරතාවයක් ඇති කරන භූමියේ විශේෂ අනුකූලතාවයි. පැස්ටා හෝ බත් තැම්බීමෙන් පසු ඉතිරි වන ජලයට ද එයම සිදු වේ. ඇලෙන සුළු ද්‍රවය පයිප්පවල අභ්‍යන්තර බිත්ති මත ඉක්මනින් පදිංචි වන නමුත් තරමක් සෙමින් දියවන අතර එමඟින් ඔබේ කාණු අවහිර වීමේ අවදානම වැඩිවේ.

  1. අවදි වූ වහාම ඔබේ ඇඳ සකස් කිරීම.

මෙම පුවත උදේට තම ඇඳ සෑදීම සැබෑ වධයක් බව දකින අයව උද්දීපනය කළ හැකිය. කාරණය නම් ඕනෑම ඇඳක දූවිලි මයිටාවන් ජීවත් වීමයි. දූවිලි මයිටාවන් යනු මිනිස් සමේ මිය ගිය සෛල පෝෂණය කරන අන්වීක්ෂීය ජීවීන් වේ. උණුසුම සහ තෙතමනය ඔවුන් සඳහා කදිම පරිසරයකි. නැඟිටීමෙන් පසු ඇඳක් සාදන විට, පුද්ගලයෙකු ඔවුන් සඳහා පරිපූර්ණ වාතාවරණයක් නිර්මාණය කරයි. පසුකාලීනව, මෙය බ්රොන්පයිල් ඇදුම, අසාත්මික රයිනිටිස් සහ කොන්ජන්ටිවිටිස් ඇතුළු බරපතල අසාත්මිකතා ඇති විය හැක. ඇඳ වියළීමට ඉඩ දීම සඳහා ටික වේලාවක් විවෘතව තැබීම වඩා හොඳ වන්නේ එබැවිනි.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you