free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්ඔබේ සෞඛ්‍යය වැඩි දියුණු කිරීම සඳහා නිවසේ තිබිය යුතු...

ඔබේ සෞඛ්‍යය වැඩි දියුණු කිරීම සඳහා නිවසේ තිබිය යුතු පැල 8ක්.

-

- Advertisment -spot_img

ශාක අපගේ ග්‍රහලෝකයේ ජීවයට අත්‍යවශ්‍ය වන්නේ ප්‍රභාසංස්ලේෂණය හරහා අප හුස්ම ගැනීමට භාවිතා කරන ඔක්සිජන් වලින් හොඳ කොටසක් නිපදවන බැවිනි. කෙසේ වෙතත්, මෙම පුදුමාකාර, ජීවීන්ගේ එකම කාර්යය මෙය නොවේ. ඒවායින් සමහරක් වාතය පිරිසිදු කිරීමට, කෘමීන් බිය ගැන්වීමට, ශ්වසන ආබාධ සුව කිරීමට සහ අපගේ මනෝභාවය ඉහළ නැංවීමට ද සමත් ය.

  1. හවුස්ලීක්.

නිවසේ ඕනෑම අවකාශයක් අලංකාර කිරීම සඳහා විශිෂ්ට ක්රමයක් වීමට අමතරව, හවුස්ලීක් පුදුම ඖෂධීය ගුණ ඇත. එහි ක්‍රියාකාරී මූලධර්ම මගින් පාචනය සමනය කිරීමටත්, මුඛයේ සහ සමෙහි ඇති වණ සුව කිරීමටත්, මකුණන් දෂ්ට කිරීමෙන් ඇතිවන කැසීමට ප්‍රතිකාර කිරීමටත් හැකි වේ.

  1. Geranio citronela.

ඔබට අවශ්‍ය වන්නේ නිවසේ පැඟිරි වගා කිරීමට හැකි වන පරිදි ආලෝකය, පෝෂ්‍ය පදාර්ථ සහිත පස සහ හොඳ ජලාපවහනය පමණි. එබැවින්, ඔබ හරිත මාපටැඟිල්ලක් නොමැති බව ඔබ සිතන්නේ නම්, මෙම ශාකය රැකබලා ගැනීම ඉතා පහසු බැවින්, මෙහි නිදහසට කරුණක් නොවනු ඇත. එපමණක්ද නොව, පැඟිරි සුවඳක් අපට ලබා දෙන නමුත් කෘමීන්ට එතරම් හොඳ නැති ලෙමන් ගෙඩියක් සිහිපත් කරයි. එමනිසා, එය මදුරුවන්, මැස්සන් සහ බඹරුන් පලවා හැරීම සඳහා සුදුසු වේ. එය ඔබේ නිවස තුළ හෝ ගෙවත්තේ තබන්න, ඔබට කරදරකාරී කටගැස්මකට සමු දිය හැකිය.

  1. ඩ්රැකේනා.

හොඳින් පිරිසිදු කිරීමෙන් පසු අපේ නිවස අපිරිසිදු හා අපිරිසිදුකමෙන් තොරයි කියා අපට සිතෙන්න පුළුවන්. කෙසේ වෙතත්, අපි දිනපතා භාවිතා කරන සමහර නිෂ්පාදන තිබේ, අපට නොදැනුවත්වම විෂ සහිත ද්රව්ය නිකුත් කරයි. උදාහරණයක් ලෙස බිත්ති තීන්ත වල බෙන්සීන් අඩංගු විය හැක, රූපලාවන්‍ය ද්‍රව්‍ය භයානක රසායනික ද්‍රව්‍ය වලින් සාදා ගත හැකි අතර පිරිසිදු කිරීමේ නිෂ්පාදන සඳහාද එය එසේම වේ. Dracaena වාතයෙන් කාබන් මොනොක්සයිඩ් අවශෝෂණය කර බෙන්සීන් ඉවත් කිරීම සඳහා ඉතා ඵලදායී වන නිසා එය පිරිසිදු කිරීමේ ශාකයක් ලෙස සැලකේ. ඔබ බොහෝ කාලයක් ගත කරන හෝ වාතය පිරිසිදු කිරීමට අවශ්‍ය යැයි ඔබ සිතන ඔබේ නිවසේ කොතැනක හෝ එය තබන්න. එය උණුසුම් හා තෙතමනය ඇති බවට වග බලා ගන්න.

  1. Echinacea.

ඔබේ නිවස අලංකාර කිරීම සඳහා පරිපූර්ණ වීමට අමතරව, Echinacea සමහර ප්රයෝජනවත් සෞඛ්ය ගුණාංග ඇත. උදාහරණයක් ලෙස, එය තුවාලය සුව කිරීම ප්රවර්ධනය කරන අතර දැවිල්ල අඩු කරයි. එය සෙම්ප්‍රතිශ්‍යාවට එරෙහිව සටන් කරන බව ද ඔප්පු වී ඇත.

  1. Spider Plant.

මෙය ලෝකයේ වඩාත්ම අනුවර්තනය කළ හැකි ශාක වලින් එකකි. ඒවා ආරම්භකයින් සඳහා වඩාත් සුදුසු වන්නේ ඒවා රැකබලා ගැනීමට පහසු බැවිනි. නමුත්, මෙයට අමතරව, ඒවා ඔබේ සෞඛ්‍යයට ඉතා ප්‍රයෝජනවත් බව පෙනී යන්නේ ඒවා ආතතිය අඩු කර වාතය පිරිසිදු කරන බැවිනි.

  1. ගාර්ඩනියා.

Gardenia මල් කොතරම් අලංකාරද යත්, නිවසේ ඕනෑම අවකාශයක් අලංකාර කළ හැකිය. එය විශිෂ්ට සුවඳක් ලබා දෙන ගෘහස්ථව බහුලව භාවිතා වන ශාකයකි. නින්ද නොයාම, නුරුස්නා බව, කාංසාව අඩු කිරීමට සහ තුවාල, උළුක්කු සහ මාංශ පේශි වේදනාවට ප්‍රතිකාර කිරීමට උපකාරී වන අවසාදිත ගුණ ද එහි ඇත.

  1. Purple Queen.

ඔබට අවශ්‍ය වන්නේ නිවසේ වාතයේ ගුණාත්මකභාවය වැඩි දියුණු කිරීම නම්, දම් පැහැති රැජිනක් විශාල උපකාරයක් විය හැකිය. මෙම ශාකය විවිධ රසායනික ද්‍රව්‍ය වලින් ලැබෙන හානිකර අංශු ඉවත් කරන බව ඔප්පු වී ඇති බැවින් ඔබේ නිවස තුළ වාතය පිරිසිදු කිරීම සඳහා වඩාත් සුදුසු වේ. මීට අමතරව, එය ප්රදේශයට ජීවය සහ වර්ණ ස්පර්ශ කිරීමට ඉතා අලංකාර සහ අලංකාර වේ.

  1. ඇන්තූරියම්.

මෙම ගෘහස්ථ ශාකය නිරෝගීව වැඩීමට යම් සැලකිල්ලක් අවශ්‍ය වේ, නමුත් එය නඩත්තු කිරීම කිසිසේත්ම සංකීර්ණ නොවේ. එය හොඳ ආලෝකයක් ඇති බවට වග බලා ගන්න (නමුත් සෘජු හිරු එළිය නොවේ), පරිසරයේ හොඳ ආර්ද්රතාවය, එය කෙටුම්පත් වලින් ආරක්ෂා කර ඇත. ඒ වෙනුවට, ඇන්තූරියම් ඔබේ නිවස පිරිසිදු කිරීමට සහ අපවිත්‍ර කිරීමට උපකාරී වනු ඇත, මන්ද එය සමහර පිරිසිදු කිරීමේ නිෂ්පාදන මගින් නිකුත් කරන රසායනික ද්‍රව්‍ය අවශෝෂණය කර ගැනීමට සමත් වේ. එමනිසා, එය නාන කාමරයේ හෝ ඔබේ නිවසේ මුළුතැන්ගෙයෙහි තැබීම සුදුසුය.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you