free page hit counter
කියවන්නවිශේෂඥයන් පවසන පරිදි ඔබේ නිවසේ ඇති අපිරිසිදුම පුදුම සහගත...

විශේෂඥයන් පවසන පරිදි ඔබේ නිවසේ ඇති අපිරිසිදුම පුදුම සහගත ස්ථාන 6ක්.

-

- Advertisment -spot_img

අපි සාමාන්‍යයෙන් නාන කාමරය නිවසේ අපිරිසිදුම කාමරය ලෙස සලකමු. කෙසේ වෙතත්, සමහර අධ්‍යයනයන්ට අනුව, අපිරිසිදු හා අපිරිසිදුකම වඩාත් අනපේක්ෂිත ප්‍රදේශවල සැඟවිය හැක. අප පිරිසිදු කිරීම ගැන පරෙස්සම් නොවන්නේ නම්, අපගේ නිවසේ සමහර ස්ථාන විවිධ විෂබීජ, බැක්ටීරියා සහ දිලීර සඳහා බෝවන ස්ථාන බවට පත්විය හැකිය.

  1. රෙදි සෝදන යන්ත්රයේ රබර් මුද්රාව.

සමහර විට, ඔබ සිතන්නේවත් නැති ස්ථානවල දූවිලි සැඟවිය හැක. ඔබේ රෙදි සෝදන යන්ත්‍රය, විශේෂයෙන් මුද්‍රාව, පිරිසිදු නොකළ හොත් අච්චුව ඇති බව දන්නා කරුණකි. රෙදි පිරිසිදු කළ පමණින් රෙදි සෝදන යන්ත්‍රයක් පිරිසිදු වන්නේ නැත. යන්ත්රයේ තෙතමනය සහ ඩිටර්ජන්ට් අවශේෂ මත අච්චුව වර්ධනය වේ. රෙදි සෝදන යන්ත්‍රයේ ඇති අපිරිසිදුකම යනු රෙදි සෝදන යන්ත්‍රය පිරිසිදු කිරීමට අමතක වීම සහ/හෝ වැරදි ලෙස ක්‍රියාත්මක වීම නිසා ඇති වන සාමාන්‍ය ගෘහස්ථ ගැටලුවකි.

  1. කෝපි යන්ත්ර.

අපි සියලු දෙනාටම අපගේ කෝපි මනාප තිබේ: කළු, අමතර විප්ඩ් ක්‍රීම්, එස්ප්‍රෙසෝ, අයිස්, යනාදිය. නමුත් අප අපේක්ෂා නොකරන දෙය නම් ඇතුළත ඇසුරුම් කර ඇති බැක්ටීරියා තොගයක් සමඟ එය පානය කිරීමයි! ඔබ ඔබේ කෝපි යන්ත්‍රය සති කිහිපයකින් හෝ නිතර නිතර පිරිසිදු නොකළහොත් මෙය කළ හැකිය. බොහෝ ගෘහස්ථ කෝපි නිෂ්පාදකයින්, අධ්‍යයනයන්ට අනුව, ඔවුන්ගේ ජල සංචිතවල යීස්ට් සහ අච්චු අඩංගු වන අතර ඒවා බැක්ටීරියා ආසාදිත පරිසරයක් බවට පත් කරයි. කෙසේ වෙතත්, එය සම්පූර්ණයෙන්ම රඳා පවතින්නේ ඔබ එය දිනපතා කොපමණ වාරයක් භාවිතා කරනවාද යන්න මතය. එසේ පැවසුවහොත්, සරල ක්‍රම කිහිපයක් අනුගමනය කිරීමෙන් ඔබට ඔබේ යන්ත්‍රය පිරිසිදුව තබා ගත හැකි අතර ඔබේ කෝපි හොඳ රසයක් ලබා ගත හැකිය.

  1. දුරස්ථ පාලකයක්.

ඔබ වඩාත් සුපරික්ෂාකාරී පිරිසිදු කරන්නෙකු වුවද, ඔබේ නිවසේ පිරිසිදු යැයි ඔබ විශ්වාස කරන ප්‍රදේශ නොසලකා හැරිය හැක. දුරස්ථ පාලකය මෙයින් එකකි. ප්‍රවීණයන් පවසන පරිදි මෙම ගෘහස්ථ අයිතමය වැසිකිළි ආසනයකට වඩා 20 ගුණයකින් අපිරිසිදු ය, මන්ද එහි බැක්ටීරියා, යීස්ට් සහ පුස් බීජාණු ඉහළ සාන්ද්‍රණයක් ඇත. එය සාමාන්‍යයෙන් නොසලකා හරින ලද ගෘහාශ්‍රිත අයිතමවලින් එකකි, සෑම කෙනෙකුම පාහේ දිනපතා සිය ගණනක් සම්බන්ධ කර ගනී. ඔබේ දුරස්ථ පාලකය සෝෆාවේ පැටලී, කැස්සට හෝ ඇලෙන සුළු දේවල් රාශියකින් ආවරණය වී තිබිය හැක. පිරිසිදු කිරීම සහ විෂබීජ නාශක සරලයි; ඔබ කළ යුත්තේ දිනකට වරක් දුරස්ථ පාලකයේ මතුපිට පිස දැමීමයි.

  1. මුළුතැන්ගෙයි ස්පොන්ජ්.

ඔබ ඔබේ මුළුතැන්ගෙයි මතුපිට සහ පිඟන් කෝප්ප සින්ක් ස්පොන්ජියකින් සෝදා මසකට වරක් එය ප්‍රතිස්ථාපනය කරන්නේ නම්, හැකි ඉක්මනින් ඔබේ පිරිසිදු කිරීමේ පුරුදු වෙනස් කිරීමට මෙම සටහන ඔබව පොළඹවනු ඇත. අපි හැම විටම ස්පොන්ජ් භාවිතා කරන්නෙමු, ඔවුන් පිඟන් පිරිසිදු කරනු ඇතැයි අපේක්ෂා කරමු, නමුත් ඒවා ඇත්ත වශයෙන්ම අපගේ මුළුතැන්ගෙයි කවුන්ටර පුරා විෂබීජ පතුරුවයි. පිරිසිදු කිරීමේ අයිතමයක් වීම සඳහා ස්පොන්ජ් පුදුම සහගත ලෙස අපිරිසිදු ය; සින්ක් ස්පොන්ජ් මත ඇති බැක්ටීරියා සාන්ද්‍රණය නිසැකවම ඔබේ නිවසේ ඕනෑම ප්‍රදේශයකට වඩා වැඩිය. අපිරිසිදු ස්පොන්ජියක් ඉවත දැමිය හැකි වුවද, බොහෝ අය තාපය සමඟ විෂබීජ විනාශ කිරීම සඳහා මයික්‍රෝවේව් කිරීමෙන් නාස්තිය අවම කිරීමට උත්සාහ කරති. මෙවැනි සනීපාරක්‍ෂක ක්‍රම භාවිතයෙන් අපට බැක්ටීරියා විනාශ කළ හැකි නමුත් ඒවා සියල්ලම නොවේ. එහි ප්‍රතිඵලයක් වශයෙන්, විෂබීජ ඉවත් කරනවාට වඩා, ඔබ ඒවා ව්‍යාප්ත වීමට ඉඩ සලසයි. සම්පූර්ණ බැක්ටීරියා ඉවත් කිරීම සහතික කිරීම සඳහා සෑම සති 2-3 කට වරක් ඔබේ ස්පොන්ජ් ඉවත් කරන්න.

  1. තුවා රාක්ක.

බොහෝ අය තම වැසිකිළිවල වාසය කරන ක්ෂුද්ර ජීවීන් ගැන නොසිතීමට කැමැත්තක් දක්වයි, එබැවින් ඔවුන් හැකි තරම් පිරිසිදුව තබා ගනී. ඔවුන්ගේ සින්ක්, බිම් සහ වැසිකිලි සේදීම කෙරෙහි වැඩි අවධානයක් යොමු කරයි; කෙසේ වෙතත්, බොහෝ ඡන්ද විමසීම් සහ පර්යේෂණවලින් පෙනී යන්නේ අපි අපගේ නාන කාමර පිරිසිදු කිරීමේදී තුවා රාක්ක පිස දමන්නේ කලාතුරකිනි. එහි ප්රතිඵලයක් වශයෙන්, තුවා රඳවනයන් අපගේ නානකාමරවල අපිරිසිදු භාණ්ඩ අතරට පැමිණීම පුදුමයක් නොවේ.

  1. දත් බුරුසු රඳවනයන්.

දන්ත වෛද්‍යවරුන් පවසන පරිදි අපගේ දත් බුරුසු අවම වශයෙන් මසකට වරක්වත් සනීපාරක්ෂාව හා වෙනස් කළ යුතුය. කෙසේ වෙතත්, අපගේ දත් බුරුසු රඳවනයන් පිරිසිදු කරන ලෙස ඔවුන් අපට නොකියයි. මෙම නානකාමර අයිතමය සාමාන්යයෙන් නොසලකා හරිනු ලැබේ; දත් බුරුසුවේ ඇති බැක්ටීරියා රඳවනයට මෙන්ම නාන කාමරයේ අනෙකුත් කොටස් වලින් බැක්ටීරියා ද ඇලී සිටී.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest news

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...
- Advertisement -spot_imgspot_img

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

සම්පූර්ණයෙන්ම නව තලයකට ගෙන ගිය නිර්මාණාත්මක දේවල් 8ක් මෙන්න.

නිර්මාණකරුවෙකුගේ කාර්යය පහසු නැත. සාමාන්‍ය යැයි පෙනෙන වස්තූන් තුළට නව ජීවයක් ලබා දී “මට මෙය ඉක්මනින් මිලදී ගැනීමට අවශ්‍යයි!”...

Must read

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත්...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you