free page hit counter
ලස්සන වෙන්න රහස්ඔබේ හිසකෙස් ශක්තිමත් කරගැනීමට වටිනා උපදෙස් 07 ක්

ඔබේ හිසකෙස් ශක්තිමත් කරගැනීමට වටිනා උපදෙස් 07 ක්

-

- Advertisment -spot_img

කාන්තාවන්ගෙන් 50% කට වඩා ඔවුන්ගේ ජීවිත කාලය තුළ කැපී පෙනෙන හිසකෙස් අහිමි වීම අත්විදන ගැටලුවකි. මෙය විශේෂයෙන් අදාළ වන්නේ අලුත උපන් බිළිඳුන් හෝ ආර්තවහරණය ආරම්භ කළ 40 ට වැඩි කාන්තාවන් සඳහා ය. ඔබට ඔබේ කොණ්ඩය කෙටි කළ හැකි නමුත් තවමත් ගැටලුව ජය ගැනීමට උත්සාහ කිරීම වටී.

I Love You හි සිටින අපි අපගේ ශරීරයේ සෑම කොටසක්ම නිරෝගීව තබාගත යුතු බව සිතන අතර ඔබේ හිසකෙස් අලුත්වැඩියා කරන ආකාරය පිළිබඳ වෘත්තීය උපදෙස් කිහිපයක් බෙදාගැනීමට කැමතියි.

1. තෙල් ස්වල්පයක් හිසට පමණක් යොදන්න.

හිසකෙස් වර්ධනයට තෙල් ඉතා ප්‍රයෝජනවත් විය හැකි නමුත් ඕනෑම දෙයක් යෙදීමට පෙර එය සම්පූර්ණ දිග සඳහා එය කිරීම සුදුසුද යන වග බලා ගන්න. නිදසුනක් වශයෙන්, ඔබේ හිසකෙස් වැඩි දියුණු කිරීම සඳහා ඔබේ හිස්කබල පමණක් පොහොසත් කිරීමට එඬරු තෙල් විශිෂ්ටයි.

2. පළමුව ඕනෑම වෛද්‍යමය දෙයක් තෝරා ගැනීමට පෙර මෘදු ෂැම්පු එකක් උත්සාහ කරන්න.

ඔබ හිසේ කැක්කුමක් දැනී ඇත්නම් වහාම විශේෂ ෂැම්පු මිලදී ගැනීමට ෆාමසියට දුවන්න එපා. පළමුව, තෙල් අඩු කිරීම සඳහා මෘදු ෂැම්පු එකක් භාවිතා කිරීම කර බලන්න. එය ක්‍රියාත්මක නොවන්නේ නම් ඔබට වෛද්‍යවරයෙකුගෙන් උපදෙස් ලබාගෙන හිසේ කැක්කුම සඳහා ෂැම්පූ භාවිතා කිරීම ආරම්භ කළ හැකි.

වියළි හිස්කබල සහ හිසකෙස් සමඟ ගැටලු අසාත්මිකතා හෝ හෝර්මෝන වෙනස්කම්වල ප්රතිඵලයක් විය හැකි බව අමතක කරන්න එපා. යමක් උත්සාහ කිරීමට පෙර ඔබ සියල්ල නිවැරදිව සිදු කරන බවට වග බලා ගැනීමට පරීක්ෂණ කිහිපයක් කරන්න. හේතුව අසාත්මිකතාවන් අවුස්සන ෂැම්පූ එකක් ඔබ භාවිතා කරනවා විය හැකි බැවිනි.

3. කුරුඳු ආවරණයක් භාවිතා කරන්න.

කුරුඳු වල ක්ෂුද්‍ර ජීවී ගුණ ඇති අතර රුධිර සංසරණය උත්තේජනය කරන නිසා හිසකෙස් සහ හිස්කබලට හොඳ බලපෑමක් ඇති කරයි. පැක් එකක් සාදාගැනීම සඳහා කුරුඳු කුඩු සහ පොල් තෙල් මිශ්ර කළ යුතුය. ඉන්පසු එය ඔබේ හිස්කබලේ සහ හිසකෙස් මුල්වල යොදන්න. එය නිවැරදිව සේදීමට පෙර විනාඩි 45 ක් හිසෙහි තබන්න.

4. මෘදු ෂැම්පු එකකින් ඔබේ හිසකෙස් සෝදන්න.

ඔබේ හිසකෙස් සම්බන්ධ ගැටළු තිබේ නම් සෑම දිනකම ඔබේ හිසකෙස් සෝදා නොගන්න. නමුත් දැඩි රසායනික ද්‍රව්‍ය වලින් තොර ෂැම්පූ වලින් සතියකට 2-3 වතාවක් සෝදා හරින්න. විකල්පයක් ලෙස ඔබට ශාකසාර ෂැම්පූ භාවිතා කළ හැකිය. විශේෂයෙන් chamomile, කෝමාරිකා, biotin, cysteine, ප්රෝටීන් සහ විටමින් E අඩංගු නම් වඩාත් සුදුසුයි.

5. සෑම දිනකම කන්ඩිෂනර් භාවිතා කරන්න සහ සෑම දින 2-3 කට වරක් ෂැම්පු කරන්න.

ඔව්, සෑම දින 2-3 කට වරක් ඔබේ හිසකෙස් සෝදා ගැනීම වඩා හොඳ නමුත් හිසකෙස් සෑම දිනකම මොයිස්චරයිසින් අවශ්ය බව අපි අමතක කරයි. ඔබේ හිසකෙස් මද උණුසුම් ජලයෙන් සෝදා ෂැම්පු එකකින් නොසෝදා කන්ඩිෂනර් යොදන්න. නිසි ලෙස තෙතමනය පවතින හිසකෙස් ශක්තිමත්ව සහ ඝනව පවතින බැවින් කැඩීයාමට ඇති ඉඩකඩ අඩු වේ.

6. ඔබේ හිසකෙස් අලුත්වැඩියා කිරීමට උපකාර කිරීම සඳහා සෑම දිනකම අවම වශයෙන් සින්ක් 11 mg ලබා ගන්න.

සින්ක් හිසකෙස් නැතිවීම සහ අනෙකුත් ගැටළු වලට හේතු විය හැකි නමුත් ඔබ එය දිනපතා ප්රමාණවත් නම් පමණක් ගැනීම සුදුසු වේ. නිර්දේශිත දෛනික සින්ක් ප්‍රමාණය 8 mg සිට 11 mg දක්වා වේ. එසේම සමහර හිසකෙස් අහිමි අයට විශේෂඥයින් 25 mg සීමාවක් යෝජනා කරයි නමුත් එය සති 2 සිට 3 දක්වා වැඩි කාලයක් ගැනීම සිදු නොකළ යුතුය.

7. හිස්කබල සඳහා කෝපි ආවරණ භාවිතා කරන්න.

Horizontal photo of female hand pulling out used coffee filter, from coffee machine, with stone counter top in background

කැෆේන් හිසකෙස් වර්ධනයට ධනාත්මක බලපෑමක් ඇති කරයි. එය හිසකෙස් වැටීම වළක්වන අතර ඔබේ හිස්කබලට කෙලින්ම සම්බාහනය කරන විට රුධිර සංසරණය වැඩි කරයි. කැෆේන් හිසකෙස් නැතිවීමට වගකිව යුතු ඩයිහයිඩ්‍රොටෙස්ටොස්ටෙරෝන් (DHT) ලෙස හඳුන්වන හෝමෝනය අවහිර කරයි. මීට අමතරව කෝපි වල ෆ්ලේවනොයිඩ් අඩංගු වන අතර එය ප්‍රතිඔක්සිකාරක ලෙස ක්‍රියා කරන අතර එය පුනර්ජනනය සඳහා අත්‍යවශ්‍ය වේ.

ඔබේ හිසකෙස් ආරක්ෂා කිරීමට ඔබ භාවිතා කරන රහස් මොනවාද? ඔබේ හිසකෙස් ඉඟි මත ආලේප කිරීම සඳහා සියලුම තෙල් වර්ග හොඳ නැති බව ඔබ දන්නවාද?

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you