free page hit counter
ජීවිතයට වැදගත්ඔබට ඔබේ පියාගෙන් පමණක් උරුම විය හැකි ලක්ෂණ 06ක්

ඔබට ඔබේ පියාගෙන් පමණක් උරුම විය හැකි ලක්ෂණ 06ක්

-

- Advertisment -spot_img

ජීව විද්‍යා පන්තියේදී අපි ඉගනගත්දේ නම් අපේ DNA වලින් 50%ක් අපේ අම්මලාගෙන් සහ 50%ක් අපේ තාත්තලාගෙන් බවයි. කෙසේ වෙතත් මෙම ජීව විද්‍යාත්මක පිළිතුරට අනුව සෑම දරුවෙකුටම සමානව තම දෙමව්පියන්ගෙන් භෞතික ලක්ෂණ සහ ජානමය ලක්ෂණ ලබා දෙන බව අදහස් නොවේ. ඇත්ත වශයෙන්ම, ස්වභාවධර්මය එම ජාන ප්‍රකාශ කිරීමට කැමැත්තක් දක්වන නිසා දරුවන්ට තම පියාගෙන් ක්‍රියාකාරී ගති ලක්ෂණ උරුම වීමට 60% වැඩි ඉඩක් ඇත.

I Love you මෙම ජීව විද්‍යාත්මක සංසිද්ධිය තරයේ විමර්ශනය කර ඔබ වෙනුවෙන් තාත්තාගේ පැත්තෙන් පැමිණීමට වැඩි ඉඩක් ඇති ජාන 6ක් ගෙන ආවා.

1. උස

“ඔහු ඔහුගේ පියා මෙන් උසයි” යන වාක්‍ය ඛණ්ඩය ඔබ හුරුපුරුදුද? පෙනෙන විදිහ, මෙම ප්රකාශයට විද්යාව විසින් අනුබල දෙනු ලැබේ. පුද්ගලයෙකුගේ උස අවම වශයෙන් දෙමාපියන් දෙදෙනාගෙන් උරුම වූ ජානමය වෙනස්කම් 700 ක් මගින් තීරණය වේ. කෙසේ වෙතත් සෑම දෙමාපියෙකුගේම උස ජාන තරමක් වෙනස් ආකාරයකින් ක්‍රියා කරන බව පෙනේ. නිදසුනක් වශයෙන්, පියාගේ ජාන වර්ධනය උත්තේජනය කිරීමේදී වැදගත් වන අතර එබැවින් ඔබේ උස තීරණය වේ.

2. වංක දත්

close up – bad crooked teeth of girl

පියාට දුර්වල දන්ත සෞඛ්‍යයක් ඇති අවස්ථාවන්හිදී  ඔහුගේ මවට විශාල දත් කට්ටලයක් තිබුණද දරුවාට ඔහුගේ සම වයසේ මිතුරන්ට වඩා බොහෝ විට දන්ත වෛද්‍යවරයාගේ කාර්යාලයට යාමට සිදුවේ. කුහරයේ සිට දත් දිරායාම දක්වා සෑම දෙයක්ම සහ ඒ අතර ඇති සියලුම දන්ත ගැටළු පියාගේ මුඛයෙන් කෙලින්ම ඔබට දායාද විය හැක.

3. ලිංගභේදය

අලුත උපන් බිළිඳුන්ගේ ලිංගභේදය සඳහා 100% වගකිව යුත්තේ තාත්තා ය. ලිංගික වර්ණදේහ ලෙස පොදුවේ හඳුන්වන X සහ Y වර්ණදේහ, දරුවාගේ ලිංගභේදය නිර්වචනය කරයි. ගැහැණු ළමයින්ට තම පියාගෙන් X වර්ණදේහයක් උරුම වන අතර එහි ප්‍රතිඵලයක් ලෙස XX ප්‍රවේණි වර්ගයක් ඇති වන අතර පිරිමින්ට තම පියාගෙන් Y වර්ණදේහයක් උරුම වන අතර එහි ප්‍රතිඵලයක් ලෙස XY ප්‍රවේණි වර්ගයක් ඇතිවේ. මව්වරුන් X වර්ණදේහ පමණක් සමත් වන බැවින් ස්ත්‍රී පුරුෂ භාවය සම්පූර්ණයෙන් පාලනය කරනු ලබන්නේ පියවරුන් විසිනි.

4. ඩිම්පල්ස්

බොහෝ සංස්කෘතීන්වල ඩිම්පල් සුන්දරත්වයේ සහ ආකර්ශනීය බවේ සලකුණක් ලෙස සැලකේ. කෙසේ වෙතත් විද්‍යාඥයන් ඩිම්පල්ස් පිළිබදව විස්තර කරන්නේ මුහුණේ මාංශ පේශි කෙටි වීම නිසා ඇති වූ දෝෂයක් ලෙසයි. ඩිම්පල්ස් ප්‍රධාන ජානමය ලක්ෂණයක් වන අතර ඒවා බොහෝ විට පියාගෙන් උරුම වන බැවින් ඒවා උරුම යැයි උපකල්පනය කෙරේ.

5. ඇඟිලි සලකුණු

Fingertip

ඇඟිලි සලකුණු 2ක් හරියටම සමාන නොවේ. මන්ද ඒවා එක එක ආකාරයේ රටාවන්ය. කෙසේ වෙතත් ළදරුවෙකුගේ ඇඟිලි සලකුණු ඔවුන්ගේ පියාගේ ඇඟිලි සලකුණු වලට සමාන විය හැකිය. ඇඟිලි සලකුණු රටා අපේ තාත්තලාගෙන් ලැබුණු ජානමය ලක්ෂණ.

6. කිවිසුම් යාම

Pretty young brunette girl sneezing and coughing as a result of allergy to pollen airborne particles in spring

සූර්යයා හෝ වෙනත් දීප්තිමත් ආලෝකයන් දෙස බලා සිටින විට පාලනයකින් තොරව කිවිසුම් යන අවම වශයෙන් එක් පුද්ගලයෙකු තිබෙන්නට පුළුවනි. මෙය පියා වගකිව යුතු තවත් ජානමය ලක්ෂණයකි. මෙම තත්වය අචූ සින්ඩ්‍රෝමය ලෙස හඳුන්වන අතර එය පියාගේ පැත්තෙන් සම්ප්‍රේෂණය වීමට වැඩි ඉඩක් ඇත. ඔබ (හෝ ඔබේ දරුවා) වැඩිපුරම සමාන වන්නේ කාටද, අම්මා හෝ

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you