free page hit counter
ජීවිතයට වැදගත්ඔබේ නිවසට මේ සතුන් පැමිණීමට හේතු 7ක් සහ එය...

ඔබේ නිවසට මේ සතුන් පැමිණීමට හේතු 7ක් සහ එය නතර කරගැනීමට උපදෙස්

-

- Advertisment -spot_img

ආහාර සහ නවාතැන් සෙවීමේදී බොහෝ කෘමීන් ඔබේ නිවසේ පදිංචි වීමට තෝරා ගන්නේ ඔවුන්ට ජීවත් වීමට සුදුසු ස්ථානයක් සොයාගත හැකි බැවිනි. අවාසනාවකට මෙන් මෙම අප්රසන්න අමුත්තන් ඔබට සහ ඔබේ නිවසට පවා හානි කළ හැකිය. ඔවුන්ගෙන් සමහරක් ලී, රෙදි සහ ශාක අනුභව කරන අතර අනෙක් අය ආහාර විෂවීම් හා ආසාදන ඇති කළ හැකිය. I Love You හි අපි ඔබ මූණ දෙන මෙම ගැටළුවට මූහුණ දෙන අතර ඒවාට හේතු කිහිපයක් පිළිබද විමසා බැලුවා. මේ එයින් කිහිපයක්.

1. පැරණි පොත්

ඕනෑම පැරණි කඩදාසියක් කෘමීන් ආකර්ෂණය කර ගත හැකි ඒවායි. ඒ පැරණි පොත්පත්, පත්තර මිටි, ලිපි. කැරපොත්තන් වැනි සමහරක් දෝෂ සෙලියුලෝස් මත පෝෂණය වේ. එබැවින් ඔබේ මේසයේ, රාක්කවල හෝ ලාච්චුවක පවා කිසිවක් ඉතිරි නොකිරීම වඩා හොඳයි. ඔබට එම පැරණි පොත් සහ ලිපි ඉවත් කිරීමට අවශ්‍ය නැතිනම්, ඒවා තදින් මුද්‍රා තැබිය හැකි ප්ලාස්ටික් භාජනයකට දමන්න.

2. සුදු විදුලි බුබුළු

දීප්තිමත් සුදු සහ නිල් ආලෝකය කෘමීන් සඳහා වඩාත් ආකර්ෂණීය වේ. ඊට වෙනස්ව, කහ, රෝස සහ තැඹිලි ආලෝකය අවම වශයෙන් ආකර්ෂණීය වේ. බොහෝ LED විදුලි බුබුළු ඔබේ නිවසේ තිබීමට හොඳ තේරීමක් වන්නේ ඒවා නිපදවන සුදු ආලෝකය ඇත්ත වශයෙන්ම සුදු නොවන නමුත් විවිධ ආලෝක වර්ණ මිශ්‍රණයකි. කෙසේ වෙතත් සමහර LED විදුලි පහන් කෘමීන් ආකර්ෂණය කරයි. එබැවින් උණුසුම් වර්ණ නිකුත් කරන බල්බ සමඟ ඒවා ප්රතිස්ථාපනය කිරීම වඩා හොඳය.

3. සුදු කවුළුව සහ දොර රාමු

ඔබේ නිවසේ පිටත සුදු පැහැති තීන්ත ආලේප කර ඇත්නම් එ මගින් කෘමීන් ආකර්ෂණය කර ගත හැකිය. එබැවින් ඔබට ඔවුන් ගෙන් ගැටලුවක් තිබේ නම්  දොර කවුළු සහ ජනෙල් සදහා අඩු ආකර්ෂණීය පාටක් තොරාගන්න. කොළ සහ නිල් වැනි වර්ණ තෝරා ගැනීමට වඩා හොඳයි. කෙසේ වෙතත් මදුරුවන් ඔබේ ගැටලුවක් නම්ඔවුන් අඳුරු වර්ණවලට ආකර්ෂණය වන නිසා සුදු තීන්ත තබා ගැනීම වඩා සුදුසුයි.

4. කාඩ්බෝඩ් පෙට්ටි

කැරපොත්තන්, වේයන් සහ වෙනත් මකුණන් ද කාඩ්බෝඩ් පෙට්ටි සහ ඒවා බැඳ තබන මැලියම් මත පෝෂණය වීමට කැමතියි. මෙම සිදුරු සහිත ද්‍රව්‍යය ඔවුන්ට ජීවත් වීමටද සුදුසු වන්නේ ඔවුන් කණ්ඩායම් වශයෙන් ජීවත් වීමට කැමති නිසා ඔවුන්ගේ සුවඳ ස්‍රාවයන් සමඟ සංතෘප්ත කර වෙනත් කෘමීන් ආකර්ෂණය කර ගත හැකි බැවිනි. එබැවින් පැරණි කාඩ්බෝඩ් පෙට්ටි ඉවත් කිරීම වඩා නිර්මිතයි. හැකි නම් ඒ වෙනුවට ප්ලාස්ටික් බහාලුම් භාවිතා කරන්න.

5. නිම නොකළ දැව

වේයන් නිම නොකළ ලී වලට ආකර්ෂණය වේ. විශේෂයෙන් එහි සිදුරු තිබේ නම්. ඔවුන් ලීවලට විදින අතර එහි බිත්තර දමයි. එබැවින් ඔබ ඔබේ නිවසේ දර අට්ටි තබා නොගන්නා බවටත් ඔබේ වැටවල්, තට්ටු තීන්ත ආලේප කර පළිබෝධනාශක යොදන බවටත් වග බලා ගැනීම වැදගත් වේ.

6. පැල

ගෘහස්ථ ශාක යනු ඔබේ නිවසට කෘමීන් ආකර්ෂණය කරන තවත් දෙයකි. ඒ ඔබ ශාක නිසි ලෙස රැකබලා නොගැනීම නිසා විය හැකිය. නිදසුනක් වශයෙන් ඒවා අධික ලෙස ජලයෙන් පිරී ඇත්නම් හෝ පීරිසිය තුළ ජලය රැඳී තිබේ නම් එය කෘමීන් සඳහා පරිපූර්ණ තෙත් තත්වයන් නිර්මාණය කරයි. එපමණක් නොව, කාමරයේ ප්රමාණවත් වායු චලනයක් ඇති බවට වග බලා ගැනීම වැදගත් වේ. මෙය අධික ආර්ද්‍රතාවය වළක්වයි. පස වියළීමට උපකාරී වේ, සහ දිලීර වර්ධනය අඩු කරයි, එමඟින් ඔබේ ශාකය දෝෂ සඳහා අඩු ආකර්ෂණයක් ඇති කරයි.

7. ආහාර පාන

ඔබ සතුව වැඩිපුර ඉදුණු පලතුරු හෝ එළවළු තිබේ නම් ඒවා ඉවත දමන්න හෝ තදින් මුද්‍රා තැබූ භාජනයක දමන්න. මන්ද එය මැස්සන් ආහාරයට ගැනීමට කැමති දෙයක් වන බැවිනි. සෝඩා, සිරප් හෝ විනාකිරි වැනි පැණිරස හෝ පැසුණු දියර ගැනද විමසිල්ලෙන් සිටින්න. කාන්දුවීම් ඇතිනම් පිස දමන්න. කෑන් සහ බෝතල් විවෘතව තබන්න එපා. කුණු කූඩයට දැමීමට පෙර ඒවා සේදිය හැකිය.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you