free page hit counter
ජීවිතයට වැදගත්ඔබ සීතල ජලය ස්නානය කිරීමට පටන් ගත්තොත් ඔබේ ශරීරයට...

ඔබ සීතල ජලය ස්නානය කිරීමට පටන් ගත්තොත් ඔබේ ශරීරයට සිදුවිය හැකි දේවල් 5ක්

-

- Advertisment -spot_img

මිනිසුන් ශතවර්ෂ ගණනාවක් තිස්සේ ජල චිකිත්සාව සිදු කර ඇති බැවින් ඔබේ ශරීරය සීතල වතුරේ ගිල්වීම අලුත් දෙයක් නොවේ. කෙසේ වෙතත්, ඔබට මෙය නිවසේදී කළ නොහැක – ඔබට උපකාර කළ හැකි විශේෂඥයෙකු වෙත යා යුතුය. නමුත් ඕනෑම කෙනෙකුට නිවසේදී සීතල ස්නානය කර එහි ප්‍රතිලාභ භුක්ති විඳිය හැකිය. ඒවා ලෝකයේ වඩාත්ම සුවපහසු දේ නොවිය හැකිය, නමුත් ඔබට උත්සාහ කර සීතල වතුර යට ස්නානය කිරීම ඔබේ යහපැවැත්මට බලපාන ආකාරය බලන්න.

1. ඔවුන් රුධිර සංසරණය වැඩි දියුණු කරන අතර මාංශ පේශි වේදනාව අඩු කරයි.
සීතල වතුර ඔබේ සිරුරට වදින මොහොතේ, එහි උෂ්ණත්වය පවත්වා ගැනීම සඳහා ඔබේ රුධිරය ඉතා වේගයෙන් සංසරණය වීමට බල කෙරෙයි. නමුත් සීතල වැස්ස ක්‍රීඩක ක්‍රීඩිකාවන් සඳහාද ඉතා සුදුසුය, මන්ද ඒවා ඉතා ඉක්මනින් තුවාලවලින් මිදීමට උපකාරී වේ. හානියට පත් ප්‍රදේශයට නව ඔක්සිජන් සහ අමතර සංසරණය ගෙන ඒමට ඔවුන් තැළුණු ශරීර කොටස් මත අයිස් භාවිතා කරන්නේ එබැවිනි. තවද සීතල ස්නානය කිරීමට ඔබට රිදවිය යුතු නැත. ඔබේ ශරීරය නැවත පණ ගැන්වීමට අවශ්‍ය වූ විට, වෙහෙස මහන්සි වී ව්‍යායාම කිරීමෙන් පසුව ඔබට එය කළ හැකිය.

2. ඔවුන් සමේ කැසීම සහ අඳුරු සම අඩු කරයි.
ස්වභාවිකව වියළි සමක් ඇති හෝ දද වැනි සමේ රෝගවලින් පෙළෙන අයට බොහෝ විට උණුසුම් ස්නානයකින් පසු කැසීම දැනේ. එයට එරෙහිව සටන් කිරීමට එක් ක්‍රමයක් නම් ජලයේ උෂ්ණත්වය හැකිතාක් අඩු කිරීමයි. ඔබ උණු වතුර සමඟ ස්නානය කරන තාක් කල් ස්නානය නොකරන්න, එවිට කැසීම පහව යාමට පටන් ගන්නා බව ඔබට පෙනෙනු ඇත. සියලුම තෙතමනය ග්‍රහණය කර ගැනීම සඳහා ඔබට හොඳ මොයිස්චරයිසර් එකක් යෙදීමට අවශ්‍ය වනු ඇත, නමුත් කැසීම පහව යාමට පටන් ගනී.

3. ඔවුන් ඔබේ පරිවෘත්තීය ස්ථාවර කරයි.
දුඹුරු මේදය යනු සියලුම මිනිසුන්ට උපතින්ම ඇති මේද වර්ගය බවත්, එය සීතල ස්නානය කිරීමෙන් සක්‍රීය වන බවත් පැවසීමෙන් ආරම්භ කරමු. එය ඉවත් කිරීමෙන් දුඹුරු මේදය සුදු මේදය (තරබාරුකම හා සම්බන්ධ) නිරෝගී මට්ටමක සිටීමට උපකාරී වේ. එබැවින් සතියකට දින 2-3 ක් සීතල ස්නානය කිරීමෙන් ඔබේ පරිවෘත්තීය යථා තත්ත්වයට පත් කර වැඩිදියුණු කළ හැකිය. ඇත්ත වශයෙන්ම, ඔබ මුලින්ම ජීවන රටා තේරීම් කිරීමට අවශ්‍ය වන බැවින්, ඔබ සීතල ස්නානයකට පැනීමෙන් බර අඩු කර ගැනීමට පටන් නොගනී. කෙසේ වෙතත්, සීතල වැසි මගින් ඇතැම් හෝමෝන මට්ටම් ස්ථාවර කර ඔබේ ආමාශ ආන්ත්රයික පද්ධතියට ප්රතිකාර කළ හැකිය. මේ ආකාරයෙන්, සමබර ආහාර වේලක් සමඟ බර අඩු කර ගැනීමට ඔවුන්ට උපකාර කළ හැකිය.

4. ඔවුන් ඔබේ ප්රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය වැඩි දියුණු කරයි.
සීතල වැස්ස ඔබේ සිරුර සෙම්ප්‍රතිශ්‍යාව සහ සෘතුමය උණ වැළඳීමට වඩා ප්‍රතිරෝධී කරයි. මෙයට සාක්ෂියක් ලෙස, සායනික පරීක්ෂණයකින් පෙන්නුම් කළේ සීතල ස්නානය කිරීමට පටන් ගත් පසු අසනීප වූවන් රැකියාවට කැඳවීම 29% කින් අඩු වී ඇති බවයි. එයට හේතුව සීතල ජලය ශරීරය කම්පනයට පත් කරන අතර අපගේ ශරීරය ආසාදනයෙන් ආරක්ෂා කිරීම සඳහා වගකිව යුතු වැඩි ලියුකෝසයිට් නිපදවීමට එය බල කරන බැවිනි.

5. උණුසුම් වැසි වල අවාසි
විශේෂයෙන් වෙහෙස මහන්සි වී වැඩ කිරීමෙන් පසු උණුසුම් ස්නානය කිරීමට ඔබ කැමති මන්දැයි තේරුම් ගත හැකිය. නමුත් ජලයේ අධික උෂ්ණත්වය ඔබට තවත් ගැටළු ඇති කළ හැකි බව ඔබ දැනගත යුතුය. එය ඔබේ සම කුපිත කළ හැකිය: උණු වතුර ඔබේ සම පුරා ඇති keratin සෛල වලට හානි කරයි, එය වියළි හා අඳුරු කරයි. මේ ආකාරයෙන්, සියලු තෙතමනය ඇතුළු වීම වළක්වා ඇති බැවින් ඔබේ සමට කෝපයක් සහ කැසීමක් දැනේ. එය සමේ තත්ත්වය වඩාත් නරක අතට හැරිය හැක: දද සහ කුරුලෑ බොහෝ මිනිසුන් තුළ බහුලව දක්නට ලැබෙන අතර උණුසුම් උෂ්ණත්වය ඔවුන්ගේ රෝග ලක්ෂණ වඩාත් නරක අතට හැරිය හැක. එයට හේතුව ඔවුන් සන්සුන් වීමට අමතර තෙතමනයක් අවශ්‍ය වන අතර උණු වතුර එය ඉවත් කරයි. එය ඔබේ හිසකෙස් වලටද හානි කළ හැකිය: මෙම keratin සෛල ඔබේ සිරුරේ පමණක් නොව ඔබේ හිසෙහිද පිහිටා ඇත. උණු වතුර ඔබේ හිසකෙස් දුර්වල කරන අතර, සමහර පුද්ගලයින්ගේ හිසකෙස් නැතිවීමට හේතු වේ. එය රුධිර පීඩනය වැඩි කළ හැක: ඔව්, ඔබ ඇතැම් හෘද රෝග හෝ හෘද වාහිනී ගැටළු වලින් පෙළෙන්නේ නම්, ඔබට උණු වතුර ඉවත් කිරීමට අවශ්‍ය විය හැකිය.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you