free page hit counter
ජීවිතයට වැදගත්ඔබේ සෞඛ්‍යයට හානි කළ හැකි එදිනෙදා ඔබ කරන වැරදි...

ඔබේ සෞඛ්‍යයට හානි කළ හැකි එදිනෙදා ඔබ කරන වැරදි දේවල් 6ක්

-

- Advertisment -spot_img

බොහෝ විට සමාගම් අපට අනවශ්‍ය දේවල් මිල දී ගැනීමට සලස්වා ගැනීමට ඉලක්කගත බලපෑම් ක්‍රම භාවිතා කරයි. කෙසේ වෙතත් ඒවායින් සමහරක් අනවශ්‍ය පමණක් නොව අපගේ සෞඛ්‍යයට බෙහෙවින් භයානක විය හැකිය.
I Love You අපි ගෙදර තියෙන දේවල් ලැයිස්තුවක් සාදා බැලුවා. අපි ඒවායේ ගුණාත්මකභාවය ගැන සිතන්නේ කලාතුරකින් නමුත් ඒවායින් සිදුවන හානිය විවිධ පර්යේෂකයන් විසින් ඔප්පු කර ඇති බව දැනගන්නට ලැබුනා. ඉතිං අපි ඒවා දිගටම භාවිතා කළ යුතුද? යන්න ගැන ඔබව දැනුවත් කරන්නට අපි හිතුවා.

6. ප්ලාස්ටික් ආහාර බහාලුම්

Correct toilet sitting posture, right position for light defecation with angle in knee and stage. Right and wrong posture of sitting on toilet. Vector line icon


අපට හානියක් වන්නේ ප්ලාස්ටික් නොව නිෂ්පාදකයින් විසින් බහාලුම් ඝන බවට පත් කිරීමට භාවිතා කරන රසායනික සංරචකයයි. බොහෝ විට සේදීම, උනුසුම් කිරීම සහ ආහාර සංරචක සමඟ සම්බන්ධ වීම තත්වය වඩාත් නරක අතට හැරීමට පුළුවනි. ප්ලාස්ටික් ඉතා විෂ සහිත හා භයානක ද්‍රව්‍යක් වේ. මාස 5 කට වඩා වැඩි කාලයක් ප්ලාස්ටික් ආහාර බහාලුම් භාවිතා නොකරන්න. මයික්‍රෝවේව් උදුනේ ඒවා භාවිතා කිරීමෙන් වළකින්න.

5. ක්රොක්ස්


මිලියන ගණනක් මිනිසුන් දිනපතා මෙම සරල සපත්තු යුගල ඇඳීමට කැමති නමුත් Crocs විලුඹ සඳහා ඉතා අවශ්ය ස්ථාවරත්වයක් ලබා නොදේ. සවි නොකළ විලුඹ ඇඟිලිවල විකෘතිතා, කෝලස් සෑදීම සහ පාදයේ වේදනාව වැනි විවිධ ගැටළු වලට තුඩු දිය හැකිය. වඩාත් සුවපහසු දෙයක් ඇඳීමට තවත් හේතුවක් වන්නේ දිගුකාලීන භාවිතයෙන් පසු ෂේන්ක් (පාවහන් වල ඇඟිලි සහ විලුඹ අතර ආධාරකයක් සපයන කොටස) ඉතා මෘදු වීමයි. ඇවිදීමේදී ඔබට කිසිදු අපහසුතාවයක් දැනෙන්නේ නැති නිසා ඕනෑම පාවහන් සඳහා ඉතා ඝන තට්ටුවක් තිබීම ඉතා වැදගත් වේ.

4. මස්කාරා


ඔබ අලුත් එකක් මිලදී ගැනීමේදී මස්කාරා වල අමුද්‍රව්‍ය කෙරෙහි දැඩි අවධානයක් යොමු කරන්න. පැරබීන්, ඇලුමිනියම් කුඩු සහ ප්‍රොපිලීන් ග්ලයිකෝල් වැනි සමහර සංරචක ඔබේ ඇස්වල සෞඛ්‍යයට ඉතා භයානක විය හැකිය. ඔබේ මිතුරාගේ මස්කාරා භාවිතා කිරීමෙන් වළකින්න, එය බැක්ටීරියා සහ දිලීර සෑදීමට හේතු විය හැකි අතර ආසාදනයක් වර්ධනය වීමට හේතු විය හැක.

3. nonstick භාජන


ඔබේ කබලෙන් ලිපට නොබැඳි ආවරණයක් සෑදීමට භාවිතා කරන පර්ෆ්ලෝරිනීකෘත රසායනික ද්‍රව්‍ය එතරම් භයානක නොවේ. කෙසේ වෙතත් උෂ්ණත්වය 230ºC ඉක්මවන විට කබලෙන් ලිපට වාෂ්පශීලී ද්රව්ය නිශ්චිත ප්රමාණයක් නිස්සාරණය කරයි. ඩෙන්මාර්ක් පර්යේෂකයන් සොයාගෙන ඇත්තේ මිනිස් රුධිරයේ මෙම විෂ සහිත රසායනික ද්‍රව්‍ය තිබීම පිළිකා සෛල සෑදීමට හේතු විය හැකි බවයි.

2. ප්රතිබැක්ටීරීය සබන්


නීතිය මගින් ප්‍රතිබැක්ටීරීය සබන් වල භාවිතා කරන විෂබීජ නාශකයක් වන ට්‍රයික්ලෝසන් ප්‍රමාණය 0.1-0.3% දක්වා නියාමනය කරන ලදී. කෙසේ වෙතත් හානිය ඉතා විශාල වශයෙන් සිදුවෙන්නට පුළුවනි. ට්‍රයික්ලෝසන් ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය දුර්වල කරන අතර අපගේ ශරීරය ප්‍රතිජීවක අවශෝෂණයට ප්‍රතිරෝධය දක්වයි. එය හෝර්මෝන අසමතුලිතතාවයක් සහ මාංශපේශී ඩිස්ට්‍රොෆි ද ඇති කළ හැකිය. ඇත්ත වශයෙන්ම ප්රතිබැක්ටීරීය සබන් යනු අලෙවිකරණ උපක්රමයකට වඩා වැඩි දෙයක් නොවේ. පර්යේෂණවලින් පෙනී යන්නේ ඕනෑම බැක්ටීරියාවක් සරල සබන් භාවිතයෙන් ඔබේ අත් සෝදාගත හැකි බවයි.

1. වැසිකිළිය භාවිතා කිරීම

Correct toilet sitting posture, right position for light defecation with angle in knee and stage. Right and wrong posture of sitting on toilet. Vector line icon

සංවර්ධනය අපට වැරදි ලෙස වැසිකිළියේ වාඩි වීම ඇතුළුව බොහෝ සෞඛ්‍යයට අහිතකර පුරුදු ගෙන දී ඇත. ඔබේ උකුල් වල අංශක 90 ක කෝණයක් සහිතව බඩවැල්වල ස්වභාවික ගමන් කිරීම බාධා වන අතර ප්රායෝගිකව මුද්රා කර ඇත. නරකම අවස්ථාවක එය කෝපයට පත් බඩවැල්, මලබද්ධය, අහුපෑවතට සහ මහා බඩවැලේ පිළිකාවලට පවා හේතු විය හැක. උකුල් වල අංශක 45 ක කෝණයක ස්වභාවික පිහිටීම ඔබේ සෞඛ්යයට වඩා හොඳය.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you