free page hit counter
ජීවිතයට වැදගත්ඔබ පියෙක් නම් ඔබේ පුතාට අනිවාර්යෙන් ම මේ දේවල්...

ඔබ පියෙක් නම් ඔබේ පුතාට අනිවාර්යෙන් ම මේ දේවල් උගන්වන්න.

-

- Advertisment -spot_img

දරුවෙකුගේ ජීවිතයේ සහ ඇති දැඩි කිරීමේ වැදගත්ම කාර්යභාරය මව්වරුන් විසින් ඉටු කරන බව ඇතැමුන් සිතුවද, පියෙකු නිසැකවම වඩා හොඳින් කරන දේවල් තිබේ. විශේෂයෙන්ම පුතා ගැන කතා කරන විට. නිකමට සිතන්න: පළමුව, පිරිමි ළමයා බාලාංශ ගුරුවරුන්ගේ අධීක්ෂණය යටතේ පැමිණේ, පසුව ඔහු ගුරුවරුන්ගෙන් 90% ක් සිටින කාන්තාවන් සිටින පාසලකට යයි. දරුවා නිරන්තරයෙන් කාන්තාවන් සමඟ ඇසුරු කරන අතර, ඔහුට පිරිමි අධ්යාපනය නොලැබේ.

1. දිනන්නේ කෙසේද සහ පරාජය වන්නේ කෙසේද යන්න දැන ගැනීම කොතරම් වැදගත්ද යන්න පැහැදිලි කරන්න.

මිතුරන් හැරුණු විට, විවිධ තරඟ සහ ක්රීඩා වලදී දරුවෙකු සඳහා හොඳම සහකාරිය කවුද? තාත්තා, ඇත්තෙන්ම. මෙය පුරුෂ ගුණාංග සඳහා හොඳ පුහුණුවකි. මෙම ක්‍රීඩා තුළින් දරුවාට ජයග්‍රහණයේ රසය දැනෙන අතර එය කරා ළඟා වීමට කොපමණ උත්සාහයක් ගත යුතුද යන්න තේරුම් ගනීවි. පියාට, පරාජයන් නොවැළැක්විය හැකි බව තම පුතාට පැහැදිලි කිරීමට එවැනි ක්‍රීඩා කදිම අවස්ථාවක් වනු ඇත. ඔබ වැටුණොත්, ඔබ නැඟිට ඉදිරියට යා යුතු අතර, අසාර්ථකත්වය තුළ ලැජ්ජාවට කරුණක් නොමැත.

2. කාන්තාවන් කෙරෙහි නිවැරදි ආකල්පය ඔහුට උගන්වන්න.

මවකටද තම පුතුට ගැහැනියකට සලකන ආකාරය කියා දිය හැකි නමුත් මේ සියල්ල තම ආදර්ශයෙන් පෙන්වා දිය හැක්කේ පියාට පමණි. එයාගෙ පුතා ගෑණු ගැන වැදගත් දේවල් එයාගෙන් ඉගෙන ගත්තොත් ගොඩක් හොඳයි. මිතුරන්ගෙන් නොව, අන්තර්ජාලයෙන් නොව, පියාගෙන් – මෙය වැදගත් වේ. අම්මට මල් ගන්න පුතාව එක්කන් යන්න. නුහුරු නුපුරුදු කාන්තාවන් සමඟ සන්නිවේදනය කිරීමට දරුවා පසුබට නොවන පරිදි එකට ගබඩාවට ගොස් මුදල් අයකැමි සමඟ ආචාරශීලීව කතා කරන්න. ඒක තමයි.

3. ආදරය ගැන මිනිසාගෙන් මිනිසා සංවාදයක් පවත්වන්න.

මෙම කරුණ පෙර සිට අනුගමනය කරයි. ඔබේ පුතාට මෙම සර්වබලධාරී හැඟීම ගැන පිරිමි හදවතට හදවතට දැනෙන සංවාදවලින් ඉගෙන ගැනීමට අවස්ථාව ලැබෙන විට ඉඩ දෙන්න. යෞවනයෙකුට, ඔහුගේ පියා ඔහුගේ පළමු ආදරය සහ පළමු දිනයන් ගැන ඔහුට පැවසුවහොත් එය වටිනා තෑග්ගක් වනු ඇත, ඔහු ඉක්මන් නොවිය යුතුය, මන්ද ඔහුගේ ආත්මය තුළ ගිනි පුපුරක් ඇති කරන නිවැරදි ගැහැණු ළමයා එනතෙක් බලා සිටීම වඩා හොඳය. එවැනි සංවාද අන්‍යෝන්‍ය විශ්වාසය සඳහා අතිශයින්ම ප්‍රයෝජනවත් වනු ඇත.

4. ආපසු සටන් කරන ආකාරය ඔහුට උගන්වන්න.

තම පුතාට ශක්තිමත්ව හා ස්ථිරව සිටීමට, තමා වෙනුවෙන් පෙනී සිටීමට සහ නිවැරදි දේ සඳහා නිසි ලෙස ඉගැන්විය හැක්කේ පියෙකුට පමණි. වැරදිකරු ඔහු අසලට නොපැමිණෙන පරිදි ගර්ජනා කිරීම වටින්නේ කවදාදැයි හඳුනා ගැනීමට ඔහුට ඉගැන්විය හැකිය, එවිට ප්‍රකෝප කිරීම් කෙරෙහි අවධානය යොමු නොකර සන්සුන්ව පිටව යාම වඩා සාධාරණ ය. ඔහු තම පුතාට පැහැදිලි කළ යුතු අතර කරුණාව දුර්වලකමක් නොවන බව ඔහුගේ ආදර්ශයෙන් පෙන්විය යුතුය.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you