free page hit counter
ලස්සන වෙන්න රහස්ස්භාවික ක්‍රම භාවිතයෙන් සම රැක ගනිමු

ස්භාවික ක්‍රම භාවිතයෙන් සම රැක ගනිමු

-

- Advertisment -spot_img

අවුරුදු 20 ,25දී ඔබට ඇති සම අවුරුදු 60ක් පමණ දක්වා පවත්වාගෙන යාමට ඔබට හැකි නම් කාන්තාවක් ලෙස එය ඔබ ලබන සැබෑ ජයග්‍රහණයකි. අද පවතින වෙළඳපොළ තුළ සම වෙනුවෙන්ම නිෂ්පාදනය කළ විවිධ නිෂ්පාදන රැසක් අපට බොහෝ සෙයින් දැක ගන්නට පුළුවන්ය. ඇතැම් නිෂ්පාදන අධික මිලකින් යුතුය. නමුත් එයින් ඔබ අපේක්ෂිත ප්‍රතිඵල නොලැබෙන අවස්ථා බොහෝය. ඇතැම් නිෂ්පාදන භාවිතා කිරීම නිසා තිබුණු සමත් විනාශව යාමේ අඳුරු අත්දැකීම් ඔබට ඇති. කෙසේවෙතත් වයසට යන තුරුම තරුණ පෙනුම රැකගැනීමට ඇති හොඳම ක්‍රමය කෘත්‍රිම ආලේපන භාවිතයෙන් වැළකී ස්වභාවික ක්‍රම කෙරෙහි අවධානය යොමුකිරීමයි.

සම වයසට යන්නෙ ඇයි?

සම ඉක්මනින් වයසට යාමට ප්‍රධාන හේතු දෙකකි. එනම් අභ්‍යන්තර හේතු සහ බාහිර හේතු වශයෙනි.අභ්‍යන්තර හේතු ලෙස ජානමය බලපෑම් දැක්විය හැකිය. සම වියැකීමට ප්‍රධානම හේතුව ඊට බලපෑම් කරන බාහිර හේතූන් වේ. ඒ අනුව සම වියළීම ,වැරදි ආහාර පුරුදු ,විෂ සහිත ආලේපන භාවිතය ,හෝමෝන වෙනස්වීම යන හේතු පෙන්වාදිය හැකිය. විශේෂයෙන්ම 80%ක් පමණ සම සැදුම්ලත් වන්නේ කොලැජන් නම් ප්‍රෝටීනයෙනි. මෙය ඇදෙන සුළු එකකි. සාමාන්‍යයෙන් වයස අවුරුදු 20ට පසු වසරකට වරක් බැගින් ක්‍රමයෙන් මෙම ප්‍රෝටීනය විනාශවීම සිදුවේ.එබැවින් බොහොමයක් රූපලාවණ්‍යය නිෂ්පාදන තුළ බාහිර වශයෙන් සිරුරට ලබාගත හැකි ප්‍රෝටීනයක් ලෙස කොලැජන් අන්තර්ගතව පවතී.ස්වභාවික නොවන කෘත්‍රිම ක්‍රම මඟින් ලබාදෙන කෙතරම් හොඳ යමක් වුවද කාලයක් යාමේදී අහිතකර ප්‍රතිඵල ගෙනදෙයි. එනිසාම ඇතැම් නිෂ්පාදන භාවිතය වයසට වඩා වයසට ගිය පෙනුමක් ඔබට ගෙනදෙයි. එනිසාම එවැනි නිෂ්පාදන භාවිතා කිරීම කල්පනාකාරීව ගතයුතු තීරණයකි. සාමාන්‍යයෙන් සමට ඇති වඩාත් ප්‍රබලම තර්ජනය හිරු එළියයි. හිරුගෙන් නිකුත් වන UV කිරණ සමට අහිතකර ලෙස බලපෑම් කරයි.එනිසාම හිරු කිරණට නිරාවරණය වීමට පෙරාතුව හොඳ ආලේපනයක් භාවිතා කිරීම වැදගත් වේ.ස්වභාවික ක්‍රම මඟින් සම රැක ගනිමු.සිරුර වසාගත් සමෙහි වඩාත් සංවේදී මෙන්ම නිතරම හිරුට නිරාවරණය වන කොටසකි මුහුණ ආශ්‍රිත ප්‍රදේශය. එමෙන්ම නිතර දුහුවිලි වැදෙන මුහුණ රැකගැනීමට කවුරුත් විශේෂයෙන් අවධානය දක්වයි. එනිසාම නිතර නිතර මුහුණ සේදීම සිදුකරයි. නමුත් මෙසේ මුහුණ සේදීමේදි සබන් භාවිතා කිරීම නුසුදුසුය. මන්ද සබන් මුහුණට සැර සහිත වීමයි.එනිසාම මුහුණ සේදීමටම වෙන්වූ සේදුම් කාරක භාවිතා කිරීම සුදුසු වේ. ඒවාත් දවසට දෙවරක් පමණ භාවිතා කිරීම යෝග්‍ය වේ. ඊට අමතර වාර ගණනක් මුහුණ සේදීමට අවශ්‍ය නම් ඒ සඳහා පිරිසිදු වතුර භාවිතා කළ හැකිය. නැත්නම් තරමක් උණුසුම් ජලයට දෙහි බිංදු කිහිපයක් එකතු කර මුහුණ සේදීම සුදුසු වේ.වියළි සම ඉතාමත් ඉක්මනින් වයසට යාම සිදුවේ. එනිසාම සම තෙතමනයකින් යුතුව පවත්වාගෙන යාම වැදගත් වේ. මේ සඳහා ඔබට පහසුවෙන්ම කළ හැකි දෙය නම් දෛනික ජල අවශ්‍යතාවය නොඅඩුව සිරුරට ලබාදීමයි. එමඟින් සෛල තෘප්තිමත්ව නිසි ලෙස පවතියි.එමෙන්ම දිනපතා නෑම ,ඇඟ සේදීම බාහිරව සමෙහි තෙතමනය ආරක්ෂා කරයි.

විවිධ වර්ණිත එළවළු ,පලතුරු සහ ධාන්‍ය ආහාරයට ගැනීමත් සම රැකගැනීමට උපකාරී වේ. එහිදීත් පිසීමකින් තොරව ලබාගත හැකි එළවළු පලතුරු වඩාත් යෝග්‍ය වේ. එමෙන්ම නැවුම් බව වඩාත් වැදගත් වේ.ප්‍රතිඔක්සිකාරක ආහාර සිරුරට ලබාදීම සුදුසුය. ඒ අනුව දෙහි ,නාරං ,නිවිති ,කැරට් වැනි දෑ දැක්විය හැකිය.ප්‍රමාණවත් නින්ද ,නිතර නිතර සම ස්ක්‍රබ් නොකිරීම ,දවල් නින්ද අඩු කිරීම ,ව්‍යායාම කිරීම ,ආතතිය පාලනය සමෙහි මනා පැවැත්මට උපකාර කරයි.කෘත්‍රිම ආලේපන ,ආහාර අතිරේක ,සේදුම් කාරක භාවිතා කිරීම මඟින් සමට අහිතකර ප්‍රතිඵල ළඟා නොකරගෙන ඉහත සරල ක්‍රම මඟින් ඔබේ තරුණ පෙනුම රැකගැනීමට ඔබත් උත්සාහ කරන්න.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you