free page hit counter
ලස්සන වෙන්න රහස්මුහුණ සහ බෙල්ලේ එල්ලා වැටෙන සම සාර්ථකව ඉවත් කිරීමට...

මුහුණ සහ බෙල්ලේ එල්ලා වැටෙන සම සාර්ථකව ඉවත් කිරීමට ක්‍රම 08ක්

-

- Advertisment -spot_img

සෞන්දර්යාත්මක ප්ලාස්ටික් සැත්කම් පිළිබඳ ජාත්‍යන්තර සංගමය විසින් පළ කරන ලද සංඛ්‍යාලේඛනවලට අනුව 2017 දී කාන්තාවන් මිලියන 17 ක් ශල්‍ය හා ශල්‍ය නොවන රූපලාවන්‍ය ක්‍රියා පටිපාටි සොයා තිබේ. Botox පහසුම ක්‍රමය වුවද විශේෂයෙන් යමෙකුට එසේ කිරීමට මූල්‍යමය හැකියාවක් ඇති විට සම එල්ලා වැටීමෙන් මිදීමට බහුලව නොදන්නා ස්වාභාවික ක්‍රම රාශියක් ඇත. ප්‍රධාන වශයෙන්ම එයට කාලය, කැපවීම සහ පරිත්‍යාගය අවශ්‍යවේ. නමුත් ඔබ මෙම ඉඟි උත්සාහ කරන විට ඔබ සම එල්ලා වැටීමෙන් මිදීමට පමණක් නොව ඔබේ සමස්ත සෞඛ්‍යය ද වැඩිදියුණු කරගැනීමට ඔබට හැකියාව ඇත. මෙම ලිපිය මගින් I Love You හි අපි සෞන්දර්යාත්මක සැත්කම් නොමැතිව ඕනෑම වයසකදී සම එල්ලා වැටීමෙන් මිදී අනාගතයේදී එය වළක්වා ගත හැකි ස්වභාවික ක්‍රම 10 ක් එකතු කොට ඇත.

1. සීනි ආහාරයට ගැනීම සීමා කරන්න


සීනි අපගේ සමස්ත සෞඛ්‍යයට ඇති කරන සෘණාත්මක බලපෑම් වැඩි වැඩියෙන් අපි සොයා ගනිමින් සිටින අතර එය අපගේ සම සම්බන්ධයෙන් ගත් කල යහපතට වඩා හානියක් කරයි. නිතිපතා සීනි පරිභෝජනය අපගේ ආහාර ජීර්ණ පද්ධතියේ ග්ලයිකේෂන් නම් ක්‍රියාවලියක් ආරම්භ කරන අතර එය වයස අවුරුදු වලට හේතු වේ. මෙම AGEs ඔබේ ශරීරය නිපදවන කොලජන් (එය අපගේ සම තදින් තබා ගන්නා ප්‍රෝටීනය) අවශ්‍ය ප්‍රමාණයට වඩා වේගයෙන් බිඳ දමයි. එය අවශ්‍ය පරිදි නිතිපතා ප්‍රතිනිෂ්පාදනය වීම වළක්වයි. මේ නිසා සම එල්ලා වැටීමට සහ රැලි වැටීමට හේතු වේ. ඔබ සීනි ඉවත් කරන විට කොලජන් නිෂ්පාදනය නැවත සමතුලිත වන අතර ඔබේ සම සහ ශරීරය යන දෙකම ශක්තිමත් සහ සජලනය වනු ඇත. ඔබේ සෞඛ්‍යයට හානියක් නොවන පරිදි ඔබේ ශරීරයට අවශ්‍ය උපරිම සීනි ප්‍රමාණය දිනකට තේ හැඳි 6 කි. නමුත් අප ගන්නා සෑම ආහාරයක්ම පාහේ සීනි අඩංගු විය හැකි බව මතක තබා ගන්න. එබැවින් ඔබේ උදෑසන කෝපි හෝ තේ සමඟ සීන ගැනීම ගැනීම අත්‍යවශ්‍ය වේ.

2. පොල් තෙල් උත්සාහ කරන්න


පොල්තෙල් යනු හොඳම මොයිස්චරයිසරයකි. එහි අනුකූලතාවය නිසා එය සමට යෙදීමෙන් සිදුරු සහ රැළි පෙනෙන්නට පටන් ගත හැකි අතරසම සිනිඳු හා සජලනය වන අතර එය අතිශයින්ම වැදගත් වේ. මීට අමතරව පොල්තෙල්වල ඇති මේද අම්ල ජලය මත පදනම් වූ සියලුම මොයිස්චරයිසර් මෙන් නොව එහි අඩු අණුක බර නිසා සමට විනිවිද යා හැකි අතර ඒවාට ඔබේ සමේ ස්වාභාවික ප්‍රෝටීන ආරක්ෂා කළ හැකිය. ජාතික සෞඛ්‍ය ආයතනය විසින් කරන ලද අධ්‍යයනයකට අනුව පොල්තෙල් මගින් වියළි, රළු, කැසීම සහ කොරපොතු සමට ඵලදායී ලෙස ප්‍රතිකාර කළ හැකිය. ඔබට උදෑසන පොල්තෙල් කුඩා ප්‍රමාණයක් සමට ආලේප කළ හැකි අතර රාත්‍රියේ නින්දට පෙර එම ප්‍රමාණය දෙගුණ කරන්න. සමහර විට මොයිස්චරයිසින් කිරීමේදී අපි අපේ බෙල්ල ප්‍රදේශය නොසලකා හරින නිසා එය ඔබේ බෙල්ලේ ද ආලේප කිරීමට අමතක නොකරන්න.

3. ප්‍රතිඔක්සිකාරක දෙගුණ කරයි


සම යනු මිනිස් සිරුරේ විශාලතම ඉන්ද්‍රිය වන අතර එය වැඩිපුරම ඔක්සිකරණයට නිරාවරණය වේ. එයින් අදහස් කරන්නේ ඔබේ දෛනික චර්යාව හරහා යාමෙන් ඔබේ සමට හානි සිදු වන බවයි. ප්‍රතිඔක්සිකාරක බහුල ආහාර ඔබේ සමට සිදුවී ඇති ඔක්සිකාරක ආතතියට එරෙහිව සටන් කිරීමට උපකාරී වේ. ඔබට ප්‍රතිඔක්සිකාරක වලින් පොහොසත් යැයි කියනු ලබන මොයිස්චරයිසර් එකක් ලබා ගත හැකි වුවද, ඔබේ සම පුනර්ජීවනය කිරීමට උපකාරී වුවද, ප්‍රතිඔක්සිකාරක සම්බන්ධයෙන් ගත් කල හොඳම කාර්යය ආරම්භ වන්නේ ඇතුළතින් ය. මිල අධික මොයිස්චරයිසර් සඳහා විශාල මුදලක් වැය කරනවා වෙනුවට ඔබේ සම යථා තත්ත්වයට පත් කරන සහ වයස්ගත වීමේ සලකුණු අවම කරන ආහාර අනුභව කිරීම ආරම්භ කරන්න. බ්ලූබෙරීස්, මිදි, ස්ට්රෝබෙරි, බ්ලැක්බෙරි, රතු වකුගඩු බෝංචි, නිවිති සහ ගෝවා ආහාරයට ගැනීමට උත්සාහ කරන්න.

4. ඔබේ මුහුණ සෝදන්න


අපි වෙහෙසට පත් වීම හෝ එය ඉවත් කිරීමට කම්මැලි වීම නිසා අපි හැමෝම අපේ වේශ නිරූපණය සමග නිදාගැනීමේ වරදට හසු වී ඇත. නමුත් විශේෂයෙන් මේකප් ඉවත් කිරීමේදී මුහුණ සේදීමට උදේ සහ රාත්‍රියේ අමතර මිනිත්තු කිහිපයක් ගත කිරීම වැදගත්. මේකප් සමට යොදන විට එය සිදුරු හරහා සෙමෙන් අවශෝෂණය වන අතර සියලුම මේකප් නිෂ්පාදනවල පාහේ දරුණු රසායනික ද්‍රව්‍ය අඩංගු වන නිසා මෙය සමේ සෛල දෛනිකව සිදු වන ඔක්සිකාරක ආතතියට එකතු කර දායක වේ. ඔබේ සිදුරු වැසීමට උපකාර කිරීම සඳහා ජලය මත පදනම් වූ පිරිසිදුකාරකයක් භාවිතා කිරීම වැදගත් වන අතර පසුව සීතල වතුර ටිකක් එකතු කරන්න. සවස් වරුවේ ෆේස් ස්ක්‍රබ් එකක් භාවිතා නොකරන්න. සතියකට වරක් හෝ දෙවරක් ස්ක්‍රබ් එකක් භාවිතා කරන්න. එවිට ඔබේ සමට කෝපයක් ඇති නොවන අතර ඔබේ සමේ සෛල අවශ්‍ය නොවන විට ඒවා ඉවත් කිරීමට බල කරයි. ඔබේ මුහුණ පිරිසිදු කළ පසු මොයිස්චරයිසර් එකක් ලෙස පොල්තෙල් ස්වල්පයක් යොදන්න.

5. බීටා කැරොටින් සහ විටමින් A


බොහෝ ආහාර වල අඩංගු බීටා කැරොටින් සහ විටමින් A සංයෝගයක් මගින් සමේ වයසට යාම වැලැක්වීමට සහ අලුත්වැඩියා කිරීමට හැකියාව ඇත. එබැවින් බොහෝ වයස්ගත වීම වැළැක්වීමේ සමේ මොයිස්චරයිසර් සහ හිරු ආවරණ වල ප්‍රධාන අමුද්‍රව්‍ය ලෙස අපි එය බොහෝ විට දකී. බීටා කැරොටින් හිරුගේ පාරජම්බුල කිරණ සමට හානි කිරීමෙන් හා වයස්ගත වීමෙන් අවහිර කරන බව ඔප්පු වී ඇති අතර විටමින් A කොලජන් නිෂ්පාදනය සහ සමේ ප්‍රත්‍යාස්ථ තන්තු උත්තේජනය කරයි. බීටා කැරොටින් සහ විටමින් A යන දෙකම කැරට්, බතල, ගෝවා, නිවිති, කොමඩු, ඇප්රිකොට් ඇට වැනි ආහාර වල පවතී. විටමින් A සහ බීටා කැරොටින් යන දෙකෙහිම නිර්දේශිත දෛනික ප්‍රමාණය 30 mg වේ.

6. පිපිඤ්ඤා යුෂ යොදන්න


අප වයසට යන විට සමේ තද බව ප්‍රවර්ධනය කරන කොලජන් සහ ප්‍රත්‍යාස්ථතාව සපයන ඉලාස්ටින් වැනි කොටස් 1% වයස අවුරුදු 20 න් පසු සෑම වසරකම නිපදවයි. එවිට සම සෙමෙන් සිහින් වී මුහුණ, බෙල්ල සහ පපුව වැනි ප්‍රදේශවල එල්ලා වැටීමට පටන් ගනී. එබැවින් සාමාන්‍ය වෙස් මුහුණු සමඟ ශරීරයේ අනෙකුත් කොටස් වලට වඩා එම ප්‍රදේශ නිතර රැකබලා ගැනීම අත්‍යවශ්‍ය වේ. සම රැකවරණය සම්බන්ධයෙන් පිපිඤ්ඤා සහ පිපිඤ්ඤා යුෂ ආශ්චර්යමත් කරයි. නිරෝගී සමේ පටක සඳහා අත්‍යවශ්‍ය අංගයක් වන සිලිකා ඛනිජය සහ සමෙහි ජලය රඳවා තබා ගැනීම වළක්වා ගත හැකි ඇස්කෝර්බික් අම්ලය ඒවා බහුලව ඇත. දේශීයව යොදන විට පිපිඤ්ඤා සමේ සිදුරු වලින් විෂ ඉවත් කර සමට යටින් කොලජන් තද කරයි.

භාවිතා කරන්නේ කෙසේද: එක් පිපිඤ්ඤා ගෙඩියක් ගෙන එය පීල් කර කුඩා කැබලිවලට කපන්න. එය වතුර යුෂ බවට පත් වන තුරු තත්පර 10-20 ක් අඹරන්න. ඊට පසු එය පෙරනයක් තුළට දමා පේස්ට් එකෙන් ජලය වෙන් කරන්න. ඔබ සාමාන්‍යයෙන් රාත්‍රියේ කරන ආකාරයට තෙල් රහිත ක්ලෙන්සර් එකකින් ඔබේ මුහුණ සෝදන්න. කපු පුළුන් කැබැල්ලක යුෂ තවරා ඔබේ මුහුණ, බෙල්ල සහ පපුව මත ආලේප කරන්න. එය වියළන තෙක් මිනිත්තු 20 ක් තබන්න. ඔබේ මුහුණ සීතල වතුරෙන් සෝදා වියළා ගන්න. මෙම ක්රියාවලිය සතියකට දෙවරක් නැවත නැවත කරන්න.

7. බේකිං සෝඩා සහ පොල් තෙල් මිශ්ර කරන්න


පොල්තෙල් සහ බේකිං සෝඩා යන දෙකෙහිම වයස්ගත වීම වැළැක්වීමේ ප්‍රතිලාභ ඇත. බේකිං සෝඩා යනු සමේ ස්‍රාවය කිරීමට සහ සමේ මැරුණු සෛල ඉවත් කිරීමට, විශාල සිදුරු හැකිලීමට සහ සමට සම්බාහනය කිරීමේදී කොලජන් නිෂ්පාදනය ප්‍රවර්ධනය කිරීමට භාවිතා කරන ස්වාභාවික ද්‍රව්‍යයකි. පොල්තෙල් අප ඉහත පැහැදිලි කළ පරිදි ඔබේ සම තෙතමනය කිරීමට, සමට විනිවිද යාමට සහ කාලයත් සමඟ එල්ලා වැටීමට සහ රැළි වලට ප්‍රතිකාර කිරීමට විශිෂ්ටයි. 2 එකට එකතු කිරීමෙන් ඔබට ඔබේ සම ඉවත් කිරීමට, තෙතමනය කිරීමට සහ සම්බාහනය කිරීමට හැකි වනු ඇත. එමඟින් සමට යටින් රුධිර ප්‍රවාහය ප්‍රවර්ධනය කර කොලජන් නිෂ්පාදනය ප්‍රේරණය කරයි.

භාවිතා කරන්නේ කෙසේද: භාජනයකින් 1/4ක් පොල්තෙල් පුරවන්න (පියනක් සහිත භාජනයක් තෝරන්න එවිට ඔබට එය පසුව භාවිතය සඳහා ගබඩා කළ හැක). බේකිං සෝඩා මේස හැදි 3 ක් එකතු කර එය පේස්ට් එකක් වන තුරු හොඳින් මිශ්‍ර කරන්න. උදෑසන පේස්ට් තේ හැන්දක 1 ක් ඉවතට ගෙන විනාඩි 1-2 ක් ඔබේ මුහුණ සහ බෙල්ල පුරා සම්බාහනය කරන්න (සියුම් ඇස් ප්‍රදේශයෙන් වළකින්න). එය විනාඩි 10 ක් තබන්න. සීතල වතුරෙන් සෝදා වියළා ගන්න. මෙය සතියකට 2 වතාවක් නැවත නැවත කරන්න.

8. බිත්තර සුදුමද සහ මී පැණි මිශ්ර කරන්න


බිත්තර සුදු මද සහ මී පැණි දේශීයව යොදන විට සමට බොහෝ සෞඛ්‍ය ප්‍රතිලාභ ඇති අතර විද්‍යාත්මක සාක්ෂි දැන් එය සනාථ කරයි. Agocampu Rennes Sciences et Technologie පර්යේෂණ මධ්‍යස්ථානයේ අධ්‍යයනයකට අනුව බිත්තර සුදු මද රැළි, සියුම් රේඛා සහ සම එල්ලා වැටීම අඩු කරන බව ඔප්පු වී ඇත. ඔවුන්ගේ පර්යේෂණය අතරතුර ඔවුන් කුකුළන්ගෙන් බිත්තර ගෙන බිත්තර සුදුමදවල ඇති අමුද්රව්ය කඩා දමා ඇත. මෙය සිදු කිරීමෙන් ඔවුන් ප්‍රධාන ප්‍රෝටීන 69 ක් සොයාගෙන ඇති අතර එය දේශීයව යොදන විට සම පුනර්ජීවනය කර තද කරයි. මී පැණිවල ප්‍රතිඔක්සිකාරක බහුලව අඩංගු වන අතර අපිරිසිදුකම ඉවත් කිරීමට සහ සමට විනිවිද යාමට හැකිය. ඊට අමතරව එය ග්ලිසරින් වැනි ජලාකර්ෂණීය වේ. එයින් අදහස් කරන්නේ එය සම තෙතමනය කර පරිසරයෙන් ජලය අවශෝෂණය කරයි. මෙම ද්‍රව්‍ය එකට එකතු කිරීමෙන් ඒවා ප්‍රබල සම ප්‍රතිකාරයක් බවට පත්වේ.

භාවිතා කරන්නේ කෙසේද: බිත්තර සුදු මද කහ මදයෙන් බඳුනකට වෙන් කරන්න. මී පැණි මේස හැදි 2 ක් එකතු කර එය තලපයක් වන තුරු හොඳින් මිශ්‍ර කරන්න. සම, මුහුණ සහ බෙල්ල මත අයදුම් කරන්න (සියුම් අක්ෂි ප්රදේශයෙන් වළකින්න). මිනිත්තු 20 ක් තබන්න. සීතල වතුරෙන් සෝදා වියළා ගන්න. සතියකට වරක් නැවත නැවත කරන්න.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you