free page hit counter
ලස්සන වෙන්න රහස්ඔබ සෑම දිනකම රට ඉඳි 3ක් අනුභව කිරීමට පටන්...

ඔබ සෑම දිනකම රට ඉඳි 3ක් අනුභව කිරීමට පටන් ගත්තොත් ඔබේ ශරීරයට කුමක් සිදුවේද කියා ඔබ ඇසුවොත් පුදුමයට පත්වෙයි.

-

- Advertisment -spot_img

රටඉඳි සුපිරි ආහාරයක් ලෙස නොසැලකුණත් ඒවා ඊට ඉතා ආසන්න ආහාරයකි. රටඉදි බොහෝ සෞඛ්‍ය ප්‍රතිලාභ ලබා දෙන අතර ඒවා අනුභව කිරීම අපට අවශ්‍යයි. ඒවා ඇති පැණි රස නිසා ඉතා හොඳ රසයක් ඇති බැවින් ඒවා වඩා සුදුසු මට්ටමක පවතී. මේ ප්‍රණීත පලතුර සතියක් ආහාරයට ගැනීම පමණක් අවශ්‍ය වන අතර ඔබේ ශරීරය ඊට ස්තූතිවන්ත වනු ඇත. I Love You ඔබට සහ ඔබේ සෞඛ්‍යයට රසවත්, පෝෂ්‍යදායී සහ යහපත් සෑම දෙයක් ගැනම සොයා බලන බැවින් අපට මෙම තොරතුරු ඔබ සමඟ බෙදා ගැනීමට අවශ්‍ය වූ අතර ඔබ ඔබේ ආහාර වේලට රට ඉඳි ඇතුළත් කිරීමට උත්සාහ කරනු ඇතැයි අපි සිතමු.

1. ඔබේ අස්ථි සෞඛ්‍යය වැඩි දියුණු වනු ඇත.


නෝර්ත් ඩකෝටා ප්‍රාන්ත විශ්වවිද්‍යාලයේ මහාචාර්යවරයෙකු වන ජුලී ගාර්ඩන්-රොබින්සන්, පීඑච්ඩී, එල්ආර්ඩීට අනුව රටඉඳි වල නිරෝගී අස්ථි ප්‍රවර්ධනය කරන බෝරෝන් අඩංගු වේ. තවත් අධ්‍යයනයකින් පෙන්නුම් කරන්නේ වියළි පලතුරු වල අඩංගු පොස්පරස්, පොටෑසියම්, කැල්සියම් සහ මැග්නීසියම් වැනි ඛනිජ ලවණ අපගේ අස්ථි ශක්තිමත් කරන අතර ඔස්ටියෝපොරෝසිස් වැනි රෝග වලට එරෙහිව සටන් කරන බවයි.

2. ඔබේ ආහාර ජීර්ණ සෞඛ්‍යය වැඩි දියුණු වේ.


කලින් සඳහන් කළ පරිදි රටඉඳි වල තන්තු බහුල වන අතර අපගේ ආහාර ජීර්ණ පද්ධතිය නිසි ලෙස ක්‍රියාත්මක වීමට තන්තු අවශ්‍ය වේ. තන්තු ආහාරයට ගැනීමෙන් මලබද්ධය වළක්වන අතර නිතිපතා බඩවැල් චලනය ප්රවර්ධනය කරයි. බ්‍රිතාන්‍ය පෝෂණ සඟරාවේ ප්‍රකාශයට පත් කරන ලද අධ්‍යයනයකින් හෙළි වූයේ රට ඉඳි නිතිපතා පරිභෝජනය කරන පුද්ගලයින්ට ආහාර ජීර්ණ පද්ධතියක් නොමැති අයට වඩා හොඳින් ක්‍රියා කරන බවයි.

3. ඔවුන් ඔබට ආතතිය හා මානසික අවපීඩනය සමඟ සටන් කිරීමට උපකාරී වේ.


රටඉඳි වල විටමින් B6 අඩංගු වන අතර එය ඔබගේ මොළයේ සෞඛ්‍යය වැඩි දියුණු කරන සෙරොටොනින් සහ නෝර්පිනෙප්‍රීන් නිපදවීමට ශරීරයට උපකාර වන බව පෙන්වා දී ඇත. සෙරොටොනින් ඔබේ මනෝභාවය නියාමනය කරන අතර නෝපිනෙප්‍රීන් ආතතිය සමඟ සටන් කරයි. තවද මෙම අධ්‍යයනයෙන් පෙන්නුම් කරන්නේ B6 හි අඩු මට්ටම් මානසික අවපීඩනයට සම්බන්ධ බවයි. අපි වැඩිපුර විටමින් B6 ගන්නා තරමට අපට ශාරීරිකව පමණක් නොව මානසිකව වඩා හොඳ හැඟීමක් ඇති වේ.

4. ඔබට සැලකිය යුතු ශක්තියක් ලබා දෙයි.


රටඉඳි තන්තු, පොටෑසියම්, මැග්නීසියම්, විටමින් සහ ප්‍රතිඔක්සිකාරක වලින් පොහොසත් වන අතර එමඟින් ඒවා පරිපූර්ණ ආහාර වේලක් බවට පත් කරයි. ඔවුන් ෆෲක්ටෝස් සහ ග්ලූකෝස් වැනි සීනි වලට ස්තුති වන්නට දිගුකාලීන ශක්තියක් සපයයි. අධ්‍යයනයකින් නිගමනය වී ඇත්තේ රට ඉඳි ට්‍රයිග්ලිසරයිඩ් මට්ටම අඩු කරන අතර ඔක්සිකාරක ආතතිය අඩු කරනු ලබන බවයි. මේ දෙකම හෘද රෝග සහ රුධිර නාලවල ඇතිවීම සඳහා අවදානම් සාධක වේ. එපමණක්ද නොව ඒවා පොටෑසියම් පොහොසත් මූලාශ්රයක් වන අතර අධ්යයනවලට අනුව රුධිර පීඩනය අඩු කරන අතර ආඝාත අවදානම මෙන්ම අනෙකුත් හෘද ආශ්රිත රෝග ද අඩු කරයි.

5. හෘද රෝග වළක්වා ගත හැකිය.


අධ්‍යයනයකින් නිගමනය වූයේ රට ඉඳි ට්‍රයිග්ලිසරයිඩ් මට්ටම අඩු කරන අතර ඔක්සිකාරක ආතතිය අඩු කරන අතර මේ දෙකම හෘද රෝග සහ රුධිර නාලවල ඇතිවීම සඳහා අවදානම් සාධක වේ. එපමණක්ද නොවේ ඒවා පොටෑසියම් පොහොසත් මූලාශ්රයක් වන අතර අධ්යයනවලට අනුව රුධිර පීඩනය අඩු කර ආඝාත අවදානම මෙන්ම අනෙකුත් හෘද ආශ්රිත රෝග ද අඩු කරන බවයි.

6. බඩවැලේ පිළිකා ඇතිවීමේ අවදානම අඩු කරයි.


රට ඉඳි අපගේ ආහාර ජීර්ණ පද්ධතිය සහ අන්ත්‍රය හානිකර බැක්ටීරියා වලින් ආරක්ෂා කරන අතර එමඟින් එය මහා බඩවැලේ පැතිරීමේ අවදානම අඩු කරයි. ආහාර හා පෝෂණ විද්‍යා දෙපාර්තමේන්තුව විසින් කරන ලද අධ්‍යයනයකින් හෙළි වූයේ රටඉඳි නිතිපතා පරිභෝජනය කරන පුද්ගලයින් මහා බඩවැලේ පිළිකා සෛල වර්ධනයෙන් අපව ආරක්ෂා කරන හොඳ බැක්ටීරියා වර්ධනය වැඩි කරන බවයි.

7. සෘතුමය අසාත්මිකතාවන්ගේ රෝග ලක්ෂණ සමනය කරයි.


SAR හෝ සෘතුමය අසාත්මික රයිනිටිස් එක්සත් ජනපදයේ පමණක් මිලියන 30 කට අධික පිරිසකට බලපාන නමුත් වාසනාවකට මෙන් දිනයන් එයට ධනාත්මක බලපෑමක් ඇති කරයි. තවත් අධ්‍යයනයකින් පෙන්නුම් කරන්නේ SAR රෝගීන්ගේ දැවිල්ලේ සලකුණු කිහිපයක් අඩු කිරීමට රටඉඳි ඵලදායී වන බවයි.

8. ඔවුන් බර අඩු කර ගැනීමට උපකාරී වේ.


ඉඳි බර අඩු කර ගැනීමට ද උපකාරී වේ. ඒවායේ තන්තු ඇති නමුත් මෙම තන්තු මඟින් ඔබට දිගු කලක් පූර්ණ බවක් දැනෙන අතර එය රුධිර ග්ලූකෝස් වැඩිවීම වළක්වයි. තවද රටඉඳි වල ඇන්තොසියානින්, ෆීනොලික් සහ කැරොටිනොයිඩ් වැනි ප්‍රතිඔක්සිකාරක අඩංගු වේ. ඔවුන් අපගේ ශරීරයෙන් විෂ ඉවත් කරයි. ආහාර ජීර්ණය වැඩි කරයි. පරිවෘත්තීය වැඩි කරයි. එය බර අඩු කර ගැනීමට හේතු වේ.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you