free page hit counter
ජීවිතයට වැදගත්අධ්‍යයනයකට අනුව සතියකට 1-2 වතාවක් මෙසේ නිදා ගැනීමෙන් ඔබට...

අධ්‍යයනයකට අනුව සතියකට 1-2 වතාවක් මෙසේ නිදා ගැනීමෙන් ඔබට දිගු කාලයක් ජීවත් විය හැකි බව ඔප්පු වී ඇත

-

- Advertisment -spot_img

දහවල් කාලයේ උණුසුම් බ්ලැන්කට්ටුවක් යට ගුලි වී මිහිරි සිහින ලෝකයට වැටීමට ඉඩ දෙන්න. පෙළඹවීමක් ඇති බව පෙනේ ද ? එසේ නොවේ ද? දැන් ඔබට ඔබේ දිවා ආහාරයෙන් පසු නින්දට යාම ගැන වරදකාරී හැඟීමක් ඇති විය යුතු නැත. අනෙක් අය ඔබ නිදා ගත යුත්තේ රාත්‍රියේ පමණක් යැයි විශ්වාස කරන අතර දිවා කාලයේ කෙටි විවේකයක් ගැනීමෙන් ඔබේ සෞඛ්‍යය වැඩි දියුණු වන බව ඔබට පැවසිය හැකිය. I Love You හි අපි දහවල් නින්ද පිළිබඳ මෑතකදී අධ්‍යයනයක් කළ අතර ඒවා ඔබට දිගු කාලයක් ජීවත් වීමට උපකාර කරන්නේ කෙසේදැයි හරියටම සොයාගෙන ඔබවෙත ඉදිරිපත් කිරීමට මෙම ලිපිය එකතු කරන ලදි.

මෙම අධ්‍යයනය සිදු කිරීම සඳහා ස්විට්සර්ලන්තයේ ලෝසැන් විශ්වවිද්‍යාල රෝහලේ පර්යේෂකයන් විසින් අහඹු ලෙස වයස අවුරුදු 35 සිට 75 දක්වා වැඩිහිටියන් 3,462ක් බඳවා ගෙන ඇත. මෙම පුද්ගලයින් අතර 58%ක් නින්ද නොගිය අතර 19%ක් සතියකට එක් වතාවක් හෝ 2 වතාවක්ක් නිදාගත් අතර 12%ක් එම නින්ද ලබා ගත්හ. සතියකට 3-5 නින්දක් සහ 11% සතියකට 6-7 වතාවක් නිදා ගත්හ.

පර්යේෂකයන් වසර 5 ක පමණ කාලයක් අධ්‍යයනයේ යෙදී සිටින පුද්ගලයන් නිරීක්ෂණය කරමින් ඔවුන්ගේ නින්දේ රටාවන් සහ සාමාන්‍ය සෞඛ්‍යය විශ්ලේෂණය කර තිබේ. ඔවුන්ගේ ප්‍රධාන අරමුණ වූයේ කිසිසේත්ම නිදා නොගත් පුද්ගලයන්ට වඩා කෙටි නින්දක් ගන්නා පුද්ගලයන්ට හෘදයාබාධ හා ආඝාත ඇතිවීමේ අවදානම වැඩිද අඩුද යන්න සොයා බැලීමයි.
වසර 5 ක කාලය තුළ ශල්‍යකර්ම අවශ්‍ය වූ ධමනි අවහිර වීම නිසා ඇති වූ හෘදයාබාධ, ආඝාත සහ අනෙකුත් හෘද රෝග ඇතුළු මාරාන්තික සහ මාරාන්තික නොවන හෘද සිදුවීම් 155 ක් සිදු වී ඇත. මෙම අවස්ථා අතර: 93 දෙනෙක් නිදා ගෙන නැත. පුද්ගලයන් 12 දෙනෙකුට 1-2 නින්දක් ලබා ඇත. 22 දෙනෙක් 3-5 නින්දක් අරගෙන ඇති අතර පුද්ගලයන් 28 දෙනෙකුට 6-7 නින්දකින් සමන්විත වීතිබේ. වෙනත් වචන වලින් කිවහොත් සතියකට වරක් හෝ දෙවරක් නිදාගත් පුද්ගලයින්ට නින්ද නොයන පුද්ගලයින්ට වඩා බරපතල හෘදයාබාධ ඇතිවීමේ සම්භාවිතාව 48% අඩු බව පෙනී තිබේ. පුද්ගලයෙකු කොපමණ වේලාවක් නිදාගත්තද යන්න ගැටළුවක් නොවන බව සොයාගැනීම් ද පෙන්වා දුන්නේය.

සාමාන්‍යයෙන් නිරෝගී පුද්ගලයකුට දිනකට පැය 7-9ක පමණ නින්දක් අවශ්‍ය වේ. ඔබ අඩුවෙන් නිදාගන්නේ නම් ඔබට රුධිර නාලවල රුධිර නාල වල තැන්පත් වීමේ වැඩි අවදානමක් ඇත. කාලයත් සමඟ බරපතල හෘදයාබාධ ඇති විය හැක. නිදාගැනීම පැමිණෙන්නේ එතැනිනි.

පර්යේෂකයන්ට අනුව සතියකට 3 වතාවකට වඩා නිදා ගැනීමේ ප්‍රවණතාව සෞඛ්‍ය සම්පන්න එකක් නොවන්නේ එබැවිනි. අධ්‍යයනයෙන් ද මෙම කරුණ සනාථ වේ. එහි සහභාගිවන්නන් අතර නිතර නිදාගන්නන් වැඩිහිටි, අධික බර ඔසවන අය, දුම් පානය කරන පිරිමින් වූ අතර ඔවුන් දිවා කාලයේ නිදා නොගත් බව පැවසූ අයට වඩා රාත්‍රියේ ඊටත් වඩා වැඩි කාලයක් නිදා ගත් බව පිළිගෙන තිබේ. සතියකට 1-2 වතාවක් නිදාගත් අය අනෙක් අතට සෞඛ්‍ය සම්පන්න ජීවන රටාවක් සහ සංවිධානාත්මක ජීවිතයක් ගත කිරීමට නැඹුරු වූ අතර එමඟින් මෙම නින්දට යාමට ඉඩ සලසයි.

මිනිත්තු කිහිපයක් සෝෆා මත නිදා ගැනීමට කැමති අයට අධ්‍යයනයේ ප්‍රතිපල ඉතා සිත් ඇදගන්නා සුළු බවක් පෙනෙන්නට තිබුණද පර්යේෂකයන් පෙන්වා දෙන්නේ මෙය නිරීක්ෂණ අධ්‍යයනයක් පමණක් වන අතර එමඟින් නින්ද සහ හෘද සෞඛ්‍යය අතර සෘජු සම්බන්ධයක් ඇති කළ නොහැකි බවයි. කෙසේ වෙතත් ග්‍රීක පුරුෂයින් සම්බන්ධයෙන් කරන ලද තවත් අධ්‍යයනයකින් හෙළි වූයේ නිතිපතා සියෙස්ටා ගන්නා අය හෘද රෝග හේතුවෙන් මිය යාමේ සම්භාවිතාව 37% කින් අඩු බවයි. එබැවින් සතියකට වරක් හෝ දෙවරක් ඔබේ දින චර්යාවට නිදාගැනීම ඇතුළත් කිරීම වඩා හොඳය.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you