free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්ඉරියව් සහ ශේෂය පිළිබඳ විශේෂඥයින් කාර්යාල සේවකයන්ගේ සෞඛ්‍යයට හානි...

ඉරියව් සහ ශේෂය පිළිබඳ විශේෂඥයින් කාර්යාල සේවකයන්ගේ සෞඛ්‍යයට හානි කළ හැකි යැයි පවසන නරක පුරුදු 10ක්

-

- Advertisment -spot_img

දිගු කාලීනව වාඩි වී සිටීම දුර්වල සෞඛ්යයට හේතු විය හැකි බව විද්යාඥයින් පවසන කරුණකි. ඔවුන් මෙම සංසිද්ධිය “වාඩි වීමේ රෝගය” ලෙස පවා හඳුන්වනවා. ස්ථිතික ඉරියව්ව පිටුපස, උරහිස්, අත් සහ පාදවල ආතතිය වැඩි කරන අතරම පිටුපස වේදනාව ඉතා පොදු ගැටළුවකි. සමහර වාඩි වී සිටින වැරදි වළක්වා ගැනීම සහ විශේෂඥයින්ගේ නිර්දේශ අනුගමනය කිරීම වැදගත් වන්නේ එබැවිනුයි. I Love You හි සිටින අපි වාඩි වී සිටීමේ නරක පුරුදු කෙතරම් හානිකර විය හැකිදැයි දන්නා අතර මේසයක වැඩ කරන විට අපි දිනපතා කරන දුර්වල ඉරියව් කිහිපයක් ඔබ සමඟ බෙදා ගැනීමට මෙම ලිපිය එකතු කරගනිමු.

1. ඔබ ඔබේ පරිගණක මොනිටරය ඇස් මට්ටමේ තබා නොගනී.


ඔබේ ඇස් ඔබේ මොනිටරයේ ඉහළට පහළින් අඟල් 2-3 (5-7 සෙ.මී.) පමණ තිරයේ ලක්ෂ්‍යයකට අනුකූල විය යුතුයි. එය මේ ආකාරයෙන් ස්ථානගත කර ඇත්නම් ඔබ ඔබේ හිස ඇල නොකරනු ඇත. කාරණය නම් අපි ඊට ඉහළින් බලනවට වඩා ක්ෂිතිජය දෙස බලන හොඳ දෘශ්‍ය ක්ෂේත්‍රයක් අපට තිබීමයි. ඔබ නිවැරදි සහ සුවපහසු ස්ථානයේ තිරය සැකසූ විට ඔබට තවත් දැක ගත හැකිය. ඊට අමතරව ඔබේ බෙල්ල සහ පිටුපස වේදනා විඳින්නේ නැත.

2. පුටුවට හේත්තුවීමට ඔබ ඔබේ උරහිස් පිටුපසට අදින්නේ නැත.


ප්‍රවීණයන් නිර්දේශ කරන්නේ ඔබේ පිටුපස කාර්යාල පුටුවේ පිටුපසට සමපාත වන ලෙසයි. ඔබ ඉදිරියට නැඹුරු වීමෙන් වැළකී සිටිය යුතුයි. දිගු වේලාවක් වාඩි වී සිටීමෙන් පසු වෙහෙසට පත් වූ විට මෙය විශේෂයෙන් වැදගත් වේ.

3. ඔබ ඔබේ පාද බිමට සමතලා නොකරයි.


ඔබේ පාද බිම සමතලා වන විට මෙම කෝණයෙන් ඔබේ දණහිස් නැමීමට වඩා හොඳයි. විශේෂයෙන් විලුඹ ඇති විට සපත්තු ගලවා දැමීම හොඳ බව විශේෂඥයෝ පවසති. ඔබේ පුටුව නිවැරදි උසට සකස් කළ නොහැකි නම් ඒ සදහා පාදයක් භාවිතා කරන්න.

4. ඔබ ඔබේ වළලුකර හෝ කකුල් හරස් කර වාඩිවෙයි.


මේසයක වැඩ කරන අතරතුර කකුල් හරස් කිරීම හානිකර බව පවසන අධ්‍යයන ඕනෑ තරම් තිබේ. එය අධි රුධිර පීඩනයට පවා හේතු විය හැකි බව වෛද්‍යවරු පවසති. ඒ වෙනුවට ඔබට ඔබේ කකුල් හරස් කිරීමට ආශාවක් දැනෙන සෑම අවස්ථාවකම ව්යායාම කිහිපයක් කිරීමට උත්සාහ කළ හැකී.

5. ඔබ මධ්යස්ථ ස්ථානයක් පවත්වා ගැනීමට ergonomic ආධාරක භාවිතා නොකරයි.


මේසයක වාඩි වී සිටින විට මධ්‍යස්ථ ඉරියව්වක් පවත්වා ගැනීම අපහසු විය හැකි නමුත් මෙම අවස්ථාවේදී ඔබට විශේෂ ආධාරක නිෂ්පාදන කිහිපයක් භාවිතා කළ හැකිය. වඩා හොඳ ergonomic පුරුදු ගොඩනඟා ගැනීමට සැබවින්ම ඔබට උපකාර කළ හැකිය.

6. ඔබ ඔබේ ශරීරයට අවශ්‍ය දේ අනුව ඔබේ ආසනය සකස් නොකරන්න.


ඔබට ඔබේ ආසනයේ උස නිතර වෙනස් කළ හැකි නමුත් ඔබට කළ හැකි කුඩා වෙනස්කම් බොහොමයක් තිබේ. ඔබට වඩාත් සුවපහසු එකක් සොයා ගන්නා තෙක් ඔබේ පුටුවේ “සැකසුම” වෙනස් කරන්න. තවද ඔබට එය නියාමනය කළ නොහැකි නිසා සාමාන්ය පුටුවක් භාවිතා නොකිරීමට වඩා හොඳය. සමහර විශේෂඥයින් වාඩි වී සිටින පුටු ද නිර්දේශ කරයි. ඔවුන් මිනිසුන්ට විවිධ ආකාරවලින් වාඩි වීමට හෝ හේත්තු වීමට ඉඩ සලසයි. එවිට ඔබට සමහර අභ්‍යාස සිදු කළ හැකිය.

7. විනාඩි 30 කට වරක් විවේක ගන්නේ නැහැ.


වෛද්‍ය මූලාශ්‍ර පවසන පරිදි දිගු වේලාවක් වාඩි වී සිටීමෙන් මාංශ පේශි තෙහෙට්ටුව ඇති විය හැකිය. නිවැරදි ඉරියව්වෙන් වාඩි වී ටික වේලාවක් ගත කිරීමෙන් පසු ඔබට තවමත් ඔබේ පිටුපසට හානි කළ හැකි ඉරියව්වකට ආපසු යා හැකිය. මෙම අවස්ථාවේ දී නිතර නිතර විවේක ගන්න. විශේෂඥයන් සෑම විනාඩි 30 කට වරක් විවේක ගැනීමට නිර්දේශ කරන අතර අවම වශයෙන් සෑම පැයකටම ව්යායාම කිහිපයක් සිදු කරන්න.

8. ඔබේ පුටුවේ උස නොගැලපෙන නිසා ඔබේ ඉණ දණහිසට වඩා තරමක් ඉහළයි.


ඔබේ වැඩ කරන පුටුවේ උස සකස් කිරීමට යෝජනා කරනු ලබයි. උකුල ඔබේ දණහිසට වඩා තරමක් ඉහළින් තිබිය යුතුයි. මූලික වශයෙන් ඔබේ කකුල් අංශක 90 ක කෝණයකින් නැමිය යුතුයි. මුලදී එය දුෂ්කර විය හැකි නමුත් හැකිතාක් මෙම ඉරියව්ව පවත්වා ගැනීමට උත්සාහ කරන්න.

9. ඔබ ආම් රෙස්ට් එකේ උස සකසන්නේ නැත.


මේසයක කාර්යාල පුටුවක වාඩි වී සිටින විට ආම් රෙස්ට් එක නිවැරදිව ස්ථානගත කිරීම ගැන අපට අමතක විය හැකිය. ඒවා වැලමිට අංශක 75 ක කෝණයක සිට අංශක 90 ක කෝණයක් දක්වා නැමිය යුතුයි. විශේෂඥයන් මෙම ස්ථානගත කිරීම නිර්දේශ කරන්නේ ඔබේ පිටුපස වේදනාව වළක්වා ගැනීම සඳහා පමණක් නොව එය ශක්තිමත් කිරීම සඳහා බව සිහිතබා ගන්න.

10. ඔබ ඔබේ මේසයේ වැඩ කරන අතරතුර ඉයර්ෆෝන් භාවිතා නොකරයි.


සමහර විට ඔබ මේසයේ වෙහෙස මහන්සි වී වැඩ කරන විට බොහෝ බාධා ඇති විය හැක. ප්‍රවීණයන් හෙඩ්ෆෝන් පැළඳීමට විරුද්ධ නැති නමුත් ඔවුන් ඔබට යෝජනා කරන්නේ දුරකථනයෙන් කතා කරන අතරතුර එය කරන ලෙසයි. එය ඔබේ හිස නිවැරදිව ස්ථානගත කිරීම ප්‍රවර්ධනය කරන අතර කොන්දේ වේදනාවෙන් ඔබව ගලවා ගනී. කෙසේ වෙතත් වෘත්තිකයන් අනතුරු අඟවන්නේ සෑම විටම රැකියාවේදී හෙඩ්ෆෝන් පැළඳීමෙන් ඔබව සගයන්ගෙන් හුදකලා කළ හැකි බවයි.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you